Formula:la-coniugatio/doc

E Victionario
Jump to navigation Jump to search

Exempla[+/-]

Prima (ā) coniugatio[+/-]

{{la-coniugatio|radix=voc|radixp=vocāv |1sgPraesIndAct=vocō|1sgPraesConAct=vocem |1sgImpfIndAct=vocābam|1sgImpfConAct=vocārem |1sgFuturAct=vocābō |2sgPraesIndAct=vocās|2sgPraesConAct=vocēs|2sgPraesImpAct=vocā |2sgImpfIndAct=vocābās|2sgImpfConAct=vocārēs |2sgFuturAct=vocābis|2sgFutImpAct=vocātō |3sgPraesIndAct=vocat|3sgPraesConAct=vocet |3sgImpfIndAct=vocābat|3sgImpfConAct=vocāret |3sgFuturAct=vocābit|3sgFutImpAct=vocātō |1plPraesIndAct=vocāmus|1plPraesConAct=vocēmus |1plImpfIndAct=vocābāmus|1plImpfConAct=vocārēmus |1plFuturAct=vocābimus |2plPraesIndAct=vocātis|2plPraesConAct=vocētis|2plPraesImpAct=vocāte |2plImpfIndAct=vocābātis|2plImpfConAct=vocārētis |2plFuturAct=vocābitis|2plFutImpAct=vocātōte |3plPraesIndAct=vocant|3plPraesConAct=vocent |3plImpfIndAct=vocābant|3plImpfConAct=vocārent |3plFuturAct=vocābunt|3plFutImpAct=vocantō |1sgPraesIndPas=vocor|1sgPraesConPas=vocer |1sgImpfIndPas=vocābar|1sgImpfConPas=vocārer |1sgFuturPas=vocābor |2sgPraesIndPas=vocāris|2sgPraesConPas=vocēris|2sgPraesImpPas=vocāre |2sgImpfIndPas=vocābāris|2sgImpfConPas=vocārēris |2sgFuturPas=vocāberis|2sgFutImpPas=vocātor |3sgPraesIndPas=vocātur|3sgPraesConPas=vocētur |3sgImpfIndPas=vocābātur|3sgImpfConPas=vocārētur |3sgFuturPas=vocābitur|3sgFutImpPas=vocātor |1plPraesIndPas=vocāmur|1plPraesConPas=vocēmur |1plImpfIndPas=vocābāmur|1plImpfConPas=vocārēmur |1plFuturPas=vocābimur |2plPraesIndPas=vocāminī|2plPraesConPas=vocēminī|2plPraesImpPas=vocāminī |2plImpfIndPas=vocābāminī|2plImpfConPas=vocārēminī |2plFuturPas=vocābiminī|2plFutImpPas= |3plPraesIndPas=vocantur|3plPraesConPas=vocentur |3plImpfIndPas=vocābantur|3plImpfConPas=vocārentur |3plFuturPas=vocābuntur|3plFutImpPas=vocantor |1sgPerfIndAct=vocāvī|1sgPerfConAct=vocāverim |1sgPlusIndAct=vocāveram|1sgPlusConAct=vocāvissem |1sgFutexAct=vocāverō |2sgPerfIndAct=vocāvistī|2sgPerfConAct=vocāveris |2sgPlusIndAct=vocāverās|2sgPlusConAct=vocāvissēs |2sgFutexAct=vocāveris |3sgPerfIndAct=vocāvit|3sgPerfConAct=vocāverit |3sgPlusIndAct=vocāverat|3sgPlusConAct=vocāvisset |3sgFutexAct=vocāverit |1plPerfIndAct=vocāvimus|1plPerfConAct=vocāverimus |1plPlusIndAct=vocāverāmus|1plPlusConAct=vocāvissēmus |1plFutexAct=vocāverimus |2plPerfIndAct=vocāvistis|2plPerfConAct=vocāveritis |2plPlusIndAct=vocāverātis|2plPlusConAct=vocāvissētis |2plFutexAct=vocāveritis |3plPerfIndAct=vocāvērunt|3plPerfConAct=vocāverint |3plPlusIndAct=vocāverant|3plPlusConAct=vocāvissent |3plFutexAct=vocāverint |infPraesAct=vocāre|infPerfAct=vocāvisse|infFuturAct=vocātūrum |infPraesPas=vocārī|infPerfPas=vocātum|infFuturPas=vocātum |partPraesAct=vocāns|partFuturAct=vocātūrus|partPerfPas=vocātus |gerundium=vocandī|gerundivum=vocandus |supinum=vocātum|supinum2=vocātū}}

Verbum finitum

­
Thema Vox activa
voc- Tempus praesens imperfectum futurum
Persona indicativ. coniunct. imperat. indicativ. coniunct. indicativ. imperat.
I. sing. vocō vocem   vocābam vocārem vocābō  
II. sing. vocās vocēs vocā! vocābās vocārēs vocābis vocātō!
III. sing. vocat vocet   vocābat vocāret vocābit vocātō!
I. plur. vocāmus vocēmus   vocābāmus vocārēmus vocābimus  
II. plur. vocātis vocētis vocāte! vocābātis vocārētis vocābitis vocātōte!
III. plur. vocant vocent   vocābant vocārent vocābunt vocantō!
Thema Vox passiva
voc- Tempus praesens imperfectum futurum
Persona indicativ. coniunct. imperat. indicativ. coniunct. indicativ. imperat.
I. sing. vocor vocer   vocābar vocārer vocābor  
II. sing. vocāris vocēris vocāre! vocābāris vocārēris vocāberis vocātor!
III. sing. vocātur vocētur   vocābātur vocārētur vocābitur vocātor!
I. plur. vocāmur vocēmur   vocābāmur vocārēmur vocābimur  
II. plur. vocāminī vocēminī vocāminī! vocābāminī vocārēminī vocābiminī
III. plur. vocantur vocentur   vocābantur vocārentur vocābuntur vocantor!
Thema Vox activa
vocāv- Tempus perfectum plusquam perfectum futurum
exactum
Persona indicativ. coniunct. indicativ. coniunct.
I. sing. vocāvī vocāverim vocāveram vocāvissem vocāverō
II. sing. vocāvistī vocāveris vocāverās vocāvissēs vocāveris
III. sing. vocāvit vocāverit vocāverat vocāvisset vocāverit
I. plur. vocāvimus vocāverimus vocāverāmus vocāvissēmus vocāverimus
II. plur. vocāvistis vocāveritis vocāverātis vocāvissētis vocāveritis
III. plur. vocāvērunt vocāverint vocāverant vocāvissent vocāverint

Verbum infinitum

Modus infinitivus participium
Tempus praesens perfectum futurum praesens perfectum futurum
Vox
activa
vocāre vocāvisse vocātūrum,
-am, -um esse
vocāns   vocātūrus,
-a, -um­
Vox
passiva
vocārī vocātum,
-am, -um esse
vocātum īrī   vocātus,
-a, -um
 

Gerundium Gerundivum Supinum
vocandī vocandus, -a, -um vocātum vocātū

Secunda (ē) coniugatio[+/-]

{{la-coniugatio|radix=mon|radixp=monu |1sgPraesIndAct=moneō|1sgPraesConAct=moneam |1sgImpfIndAct=monēbam|1sgImpfConAct=monērem |1sgFuturAct=monēbō |2sgPraesIndAct=monēs|2sgPraesConAct=monēas|2sgPraesImpAct=monē |2sgImpfIndAct=monēbās|2sgImpfConAct=monērēs |2sgFuturAct=monēbis|2sgFutImpAct=monētō |3sgPraesIndAct=monet|3sgPraesConAct=moneat |3sgImpfIndAct=monēbat|3sgImpfConAct=monēret |3sgFuturAct=monēbit|3sgFutImpAct=monētō |1plPraesIndAct=monēmus|1plPraesConAct=moneāmus |1plImpfIndAct=monēbāmus|1plImpfConAct=monērēmus |1plFuturAct=monēbimus |2plPraesIndAct=monētis|2plPraesConAct=moneātis|2plPraesImpAct=monēte |2plImpfIndAct=monēbātis|2plImpfConAct=monērētis |2plFuturAct=monēbitis|2plFutImpAct=monētōte |3plPraesIndAct=monent|3plPraesConAct=moneant |3plImpfIndAct=monēbant|3plImpfConAct=monērent |3plFuturAct=monēbunt|3plFutImpAct=monentō |1sgPraesIndPas=moneor|1sgPraesConPas=monear |1sgImpfIndPas=monēbar|1sgImpfConPas=monērer |1sgFuturPas=monēbor |2sgPraesIndPas=monēris|2sgPraesConPas=moneāris|2sgPraesImpPas=monēre |2sgImpfIndPas=monēbāris|2sgImpfConPas=monērēris |2sgFuturPas=monēberis|2sgFutImpPas=monētor |3sgPraesIndPas=monētur|3sgPraesConPas=moneātur |3sgImpfIndPas=monēbātur|3sgImpfConPas=monērētur |3sgFuturPas=monēbitur|3sgFutImpPas=monētor |1plPraesIndPas=monēmur|1plPraesConPas=moneāmur |1plImpfIndPas=monēbāmur|1plImpfConPas=monērēmur |1plFuturPas=monēbimur |2plPraesIndPas=monēminī|2plPraesConPas=moneāminī|2plPraesImpPas=monēminī |2plImpfIndPas=monēbāminī|2plImpfConPas=monērēminī |2plFuturPas=monēbiminī|2plFutImpPas= |3plPraesIndPas=monentur|3plPraesConPas=moneantur |3plImpfIndPas=monēbantur|3plImpfConPas=monērentur |3plFuturPas=monēbuntur|3plFutImpPas=monentor |1sgPerfIndAct=monuī|1sgPerfConAct=monuerim |1sgPlusIndAct=monueram|1sgPlusConAct=monuissem |1sgFutexAct=monuerō |2sgPerfIndAct=monuistī|2sgPerfConAct=monueris |2sgPlusIndAct=monuerās|2sgPlusConAct=monuissēs |2sgFutexAct=monueris |3sgPerfIndAct=monuit|3sgPerfConAct=monuerit |3sgPlusIndAct=monuerat|3sgPlusConAct=monuisset |3sgFutexAct=monuerit |1plPerfIndAct=monuimus|1plPerfConAct=monuerimus |1plPlusIndAct=monuerāmus|1plPlusConAct=monuissēmus |1plFutexAct=monuerimus |2plPerfIndAct=monuistis|2plPerfConAct=monueritis |2plPlusIndAct=monuerātis|2plPlusConAct=monuissētis |2plFutexAct=monueritis |3plPerfIndAct=monuērunt|3plPerfConAct=monuerint |3plPlusIndAct=monuerant|3plPlusConAct=monuissent |3plFutexAct=monuerint |infPraesAct=monēre|infPerfAct=monuisse|infFuturAct=monitūrum |infPraesPas=monērī|infPerfPas=monitum|infFuturPas=monitum |partPraesAct=monēns|partFuturAct=monitūrus|partPerfPas=monitus |gerundium=monendī|gerundivum=monendus |supinum=monitum|supinum2=monitū}}

Verbum finitum

­
Thema Vox activa
mon- Tempus praesens imperfectum futurum
Persona indicativ. coniunct. imperat. indicativ. coniunct. indicativ. imperat.
I. sing. moneō moneam   monēbam monērem monēbō  
II. sing. monēs monēas monē! monēbās monērēs monēbis monētō!
III. sing. monet moneat   monēbat monēret monēbit monētō!
I. plur. monēmus moneāmus   monēbāmus monērēmus monēbimus  
II. plur. monētis moneātis monēte! monēbātis monērētis monēbitis monētōte!
III. plur. monent moneant   monēbant monērent monēbunt monentō!
Thema Vox passiva
mon- Tempus praesens imperfectum futurum
Persona indicativ. coniunct. imperat. indicativ. coniunct. indicativ. imperat.
I. sing. moneor monear   monēbar monērer monēbor  
II. sing. monēris moneāris monēre! monēbāris monērēris monēberis monētor!
III. sing. monētur moneātur   monēbātur monērētur monēbitur monētor!
I. plur. monēmur moneāmur   monēbāmur monērēmur monēbimur  
II. plur. monēminī moneāminī monēminī! monēbāminī monērēminī monēbiminī
III. plur. monentur moneantur   monēbantur monērentur monēbuntur monentor!
Thema Vox activa
monu- Tempus perfectum plusquam perfectum futurum
exactum
Persona indicativ. coniunct. indicativ. coniunct.
I. sing. monuī monuerim monueram monuissem monuerō
II. sing. monuistī monueris monuerās monuissēs monueris
III. sing. monuit monuerit monuerat monuisset monuerit
I. plur. monuimus monuerimus monuerāmus monuissēmus monuerimus
II. plur. monuistis monueritis monuerātis monuissētis monueritis
III. plur. monuērunt monuerint monuerant monuissent monuerint

Verbum infinitum

Modus infinitivus participium
Tempus praesens perfectum futurum praesens perfectum futurum
Vox
activa
monēre monuisse monitūrum,
-am, -um esse
monēns   monitūrus,
-a, -um­
Vox
passiva
monērī monitum,
-am, -um esse
monitum īrī   monitus,
-a, -um
 

Gerundium Gerundivum Supinum
monendī monendus, -a, -um monitum monitū

Verbum defectivum[+/-]

{{la-coniugatio|radix=salv|act=solum
|1sgPraesIndAct=salveō 
|2sgPraesIndAct=salvēs
|3sgPraesIndAct=salvet
|1plPraesIndAct=salvēmus
|2plPraesIndAct=salvētis
|3plPraesIndAct=salvent
|2sgPraesImpAct=salvē
|2plPraesImpAct=salvēte
|2sgFuturAct=salvēbis
|2sgFutImpAct=salvētō
|infPraesAct=salvēre
}}

Verbum finitum

Thema Vox activa
salv- Tempus praesens imperfectum futurum
Persona indicativ. coniunct. imperat. indicativ. coniunct. indicativ. imperat.
I. sing. salveō    
II. sing. salvēs salvē! salvēbis
III. sing. salvet  
I. plur. salvēmus    
II. plur. salvētis salvēte!
III. plur. salvent  

Verbum infinitum

Modus infinitivus participium
Tempus praesens perfectum futurum praesens perfectum futurum
Vox
activa
salvēre  

Gerundium Gerundivum Supinum