syödä

E Victionario
Jump to navigation Jump to search

Finnice[+/-]

Appellatio[+/-]

Loudspeaker.svgAPI: /ˈsyødæ/

Notatio[+/-]

Radix Finno-Ugrica *sewe.

Verbum transitivum[+/-]

syödä

  1. comedere, edere
    Kukaan tilapäinen asukas tai päiväpalkkalainen ei saa syödä sitä.
    advena et mercennarius non edent ex eo –Ex 12:45

Coniugatio[+/-]

Stirpes syö-, söi- categoria III
Indicativum
praesens imperfectum perfectum plusquamperfectum
sing. I. syön söin olen syönyt olin syönyt
II. syöt söit olet syönyt olit syönyt
III. syö söi on syönyt oli syönyt
plur. I. syömme söimme olemme syöneet olimme syöneet
II. syötte söitte olette syöneet olitte syöneet
III. syövät söivät ovat syöneet olivat syöneet
passivum syödään syötiin on syöty oli syöty
Condicionalis
praesens perfectum
sing. I. söisin olisin syönyt
II. söisit olisit syönyt
III. söisi olisi syönyt
plur. I. söisimme olisimme syöneet
II. söisitte olisitte syöneet
III. söisivät olisivat syöneet
passivum syötäisiin olisi syöty
Imperativus
praesens perfectum
sing. I.
II. syö ole syönyt
III. syököön olkoon syönyt
plur. I. syökäämme olkaamme syöneet
II. syökää olkaa syöneet
III. syökööt olkoot syöneet
passivum syötäköön olkoon syöty
Potentialis
praesens perfectum
sing. I. syönen lienen syönyt
II. syönet lienet syönyt
III. syönee lienee syönyt
plur. I. syönemme lienemme syöneet
II. syönette lienette syöneet
III. syönevät lienevät syöneet
passivum syötäneen lienee syöty
Participia Infinitivi
act. VA syövä A syödä
syödäkseen
NUT syönyt
MA syömä E syödessä
syötäessä
syöden
pass. VA syötävä
TU syöty
negans syömätön MA syömä-1

1 iness. -ssä, elat. -stä, illat. -än, adess. -llä, abess. -ttä, instr. syömin.


Dictiones derivatae[+/-]