aperio

E Victionario
Salire ad: navigationem, quaerere
Aperio

Latine[+/-]

Notatio[+/-]

A lingua prisca Indeuropaea: *ap(o)- "ab" + *ver-jō "operire". Cognatum est operiō.

Verbum transitivum[+/-]

ăpĕr|ĭō, -īre, -ŭī, -tum

  1. Tollere operimentum; recludere.

Coniugatio[+/-]

Radix praesens ăpĕr-
Praesens indicativum
act. sing. plur. pass. sing. plur.
I. ăpĕriō ăpĕrīmus I. ăpĕrior ăpĕrīmur
II. ăpĕrīs ăpĕrītis II. ăpĕrīris ăpĕrīminī
III. ăpĕrit ăpĕriunt III. ăpĕrītur ăpĕriuntur
Imperativus
act. ăpĕrī ăpĕrīte pass. ăpĕrīre ăpĕrīminī
Imperativus futurus
II. ăpĕrītō ăpĕrītōte II. ăpĕrītor
III. ăpĕrītō ăpĕriuntō III. ăpĕrītor ăpĕriuntor
Praesens subiunctivum
act. sing. plur. pass. sing. plur.
I. ăpĕriam ăpĕriāmus I. ăpĕriar ăpĕriāmur
II. ăpĕriās ăpĕriātis II. ăpĕriāris ăpĕriāminī
III. ăpĕriat ăpĕriant III. ăpĕriātur ăpĕriantur
Imperfectum indicativum
act. sing. plur. pass. sing. plur.
I. ăpĕriēbam ăpĕriēbāmus I. ăpĕriēbar ăpĕriēbāmur
II. ăpĕriēbās ăpĕriēbātis II. ăpĕriēbāris ăpĕriēbāminī
III. ăpĕriēbat ăpĕriēbant III. ăpĕriēbātur ăpĕriēbantur
Imperfectum subiunctivum
act. sing. plur. pass. sing. plur.
I. ăpĕrīrem ăpĕrīrēmus I. ăpĕrīrer ăpĕrīrēmur
II. ăpĕrīrēs ăpĕrīrētis II. ăpĕrīrēris ăpĕrīrēminī
III. ăpĕrīret ăpĕrīrent III. ăpĕrīrētur ăpĕrīrentur
Futurum indicativum
act. sing. plur. pass. sing. plur.
I. ăpĕriam ăpĕriēmus I. ăpĕriar ăpĕriēmur
II. ăpĕriēs ăpĕriētis II. ăpĕriēris ăpĕriēminī
III. ăpĕriet ăpĕrient III. ăpĕriētur ăpĕrientur
Radix perfecta ăpĕrŭ-
Perfectum indicativum
act. sing. plur.
I. ăpĕrŭī ăpĕrŭimus
II. ăpĕrŭistī ăpĕrŭistis
III. ăpĕrŭit ăpĕrŭērunt
Perfectum subiunctivum
act. sing. plur.
I. ăpĕrŭerim ăpĕrŭerīmus
II. ăpĕrŭerīs ăpĕrŭerītis
III. ăpĕrŭerit ăpĕrŭerint
Plusquam perfectum indicativum
act. sing. plur.
I. ăpĕrŭeram ăpĕrŭerāmus
II. ăpĕrŭerās ăpĕrŭerātis
III. ăpĕrŭerat ăpĕrŭerant
Plusquam perfectum subiunctivum
act. sing. plur.
I. ăpĕrŭissem ăpĕrŭissēmus
II. ăpĕrŭissēs ăpĕrŭissētis
III. ăpĕrŭisset ăpĕrŭissent
Futurum perfectum
act. sing. plur.
I. ăpĕrŭerō ăpĕrŭerimus
II. ăpĕrŭeris ăpĕrŭeritis
III. ăpĕrŭerit ăpĕrŭerint
Infinitivi
act. pass.
praes. ăpĕrīre ăpĕrīrī
perf. ăpĕrŭisse
Participia
praes. ăpĕriēns, -entis
perf. ăpertus, -a, -um
fut. ăpertūrus, -a, -um
Gerundia et supina
subst. ăpĕriendum, -ī
adiect. ăpĕriendus, -a, -um
supina ăpertum, ăpertū

Translationes[+/-]

Anglice

uncover en, open en

Anglica Antiqua

openian ang

Francogallice

ouvrir fr

Germanice

öffnen de

Hispanice

abrir es