Formula:fi-comparatio

E Victionario
Jump to navigation Jump to search
positivus comparativus superlativus
fi-comparatio [[{{{comp}}}mpi]] [[{{{superl}}}in]]
Declinatio Finnica
sing. plur.
nom. {{{nomsg}}} {{{nompl}}}
gen. {{{gensg}}} {{{genpl}}}
part. {{{partsg}}} {{{partpl}}}
iness. {{{inesssg}}} {{{inesspl}}}
elat. {{{elatsg}}} {{{elatpl}}}
illat. {{{illatsg}}} {{{illatpl}}}
adess. {{{adesssg}}} {{{adesspl}}}
abl. {{{ablsg}}} {{{ablpl}}}
allat. {{{allatsg}}} {{{allatpl}}}
ess. {{{esssg}}} {{{esspl}}}
translat. {{{translatsg}}} {{{translatpl}}}
instr. {{{instrsg}}} {{{instrpl}}}
abess. {{{abesssg}}} {{{abesspl}}}
comit. {{{comitsg}}} {{{comitpl}}}
Declinatio Finnica
sing. plur.
nom. [[{{{comp}}}mpi]] [[{{{comp}}}mm{{{1}}}t]]
gen. [[{{{comp}}}mm{{{1}}}n]] [[{{{comp}}}mpien]]
([[{{{comp}}}mp{{{1}}}in]])
part. [[{{{comp}}}mp{{{1}}}{{{1}}}]]
† [[{{{comp}}}mp{{{1}}}t{{{1}}}]]
[[{{{comp}}}mpi{{{1}}}]]
iness. [[{{{comp}}}mm{{{1}}}ss{{{1}}}]] [[{{{comp}}}mmiss{{{1}}}]]
elat. [[{{{comp}}}mm{{{1}}}st{{{1}}}]] [[{{{comp}}}mmist{{{1}}}]]
illat. [[{{{comp}}}mp{{{1}}}{{{1}}}n]] [[{{{comp}}}mpiin]]
adess. [[{{{comp}}}mm{{{1}}}ll{{{1}}}]] [[{{{comp}}}mmill{{{1}}}]]
abl. [[{{{comp}}}mm{{{1}}}lt{{{1}}}]] [[{{{comp}}}mmilt{{{1}}}]]
allat. [[{{{comp}}}mm{{{1}}}lle]] [[{{{comp}}}mmille]]
ess. [[{{{comp}}}mp{{{1}}}n{{{1}}}]] [[{{{comp}}}mpin{{{1}}}]]
translat. [[{{{comp}}}mm{{{1}}}ksi]] [[{{{comp}}}mmiksi]]
instr. [[{{{comp}}}mmin]]
abess. [[{{{comp}}}mm{{{1}}}tt{{{1}}}]] [[{{{comp}}}mmitt{{{1}}}]]
comit. [[{{{comp}}}mpine]]
Declinatio Finnica
sing. plur.
nom. [[{{{superl}}}in]] [[{{{superl}}}imm{{{1}}}t]]
gen. [[{{{superl}}}imm{{{1}}}n]] [[{{{superl}}}impien]]
[[{{{superl}}}inten]]
([[{{{superl}}}imp{{{1}}}in]])
part. [[{{{superl}}}int{{{1}}}]]
† [[{{{superl}}}imp{{{1}}}{{{1}}}]]
† [[{{{superl}}}imp{{{1}}}t{{{1}}}]]
[[{{{superl}}}impi{{{1}}}]]
iness. [[{{{superl}}}imm{{{1}}}ss{{{1}}}]] [[{{{superl}}}immiss{{{1}}}]]
elat. [[{{{superl}}}imm{{{1}}}st{{{1}}}]] [[{{{superl}}}immist{{{1}}}]]
illat. [[{{{superl}}}imp{{{1}}}{{{1}}}n]] [[{{{superl}}}impiin]]
adess. [[{{{superl}}}imm{{{1}}}ll{{{1}}}]] [[{{{superl}}}immill{{{1}}}]]
abl. [[{{{superl}}}imm{{{1}}}lt{{{1}}}]] [[{{{superl}}}immilt{{{1}}}]]
allat. [[{{{superl}}}imm{{{1}}}lle]] [[{{{superl}}}immille]]
ess. [[{{{superl}}}imp{{{1}}}n{{{1}}}]]
† [[{{{superl}}}inn{{{1}}}]]
[[{{{superl}}}impin{{{1}}}]]
translat. [[{{{superl}}}imm{{{1}}}ksi]] [[{{{superl}}}immiksi]]
instr. [[{{{superl}}}immin]]
abess. [[{{{superl}}}imm{{{1}}}tt{{{1}}}]] [[{{{superl}}}immitt{{{1}}}]]
comit. [[{{{superl}}}impine]]
|}



Formula comparationis adiectivi finnici.

  • {{fi-comparatio|a/ä|comp=stirps comparativa|superl=stirps superlativa|c=categoria declinationis positivi|c1=parametrum primum formulae inflectantis positivi|c2=parametrum secundum formulae inflectantis positivi|c3=|c4=}}

Exemplum (kamala : kamalampi : kamalin):

  • {{fi-comparatio|a|comp=kamala|superl=kamal|c=11|c1=kamal|c4=a|comitpl=[[kamaline]]}}

Parametra optionalia:

  • positivus forma positiva, si non est nomen paginae.
  • comparativus forma comparativa (+nexus), si non automatice in effectu est.
  • superlativus forma superlativa (+nexus), si non automatice in effectu est.
  • nomsg, nompl, gensg &c.: si declinatio positivi cum Formula:fi-declinatio facta est, tolle parametrum c et parametra formulae fi-declinatio scribe.

Formulae categoriarum declinationis: