Formula:fi-declinatio-11

E Victionario
Jump to navigation Jump to search
Declinatio Finnica
sing. plur.
nom. [[{{{1}}}{{{2}}}{{{4}}}]] [[{{{1}}}{{{3}}}{{{4}}}t]]
gen. [[{{{1}}}{{{3}}}{{{4}}}n]] [[{{{1}}}{{{2}}}ien]]
† [[{{{1}}}{{{2}}}{{{4}}}in]]
part. [[{{{1}}}{{{2}}}{{{4}}}{{{4}}}]] [[{{{1}}}{{{2}}}i{{{4}}}]]
iness. [[{{{1}}}{{{3}}}{{{4}}}ss{{{4}}}]] [[{{{1}}}{{{3}}}iss{{{4}}}]]
elat. [[{{{1}}}{{{3}}}{{{4}}}st{{{4}}}]] [[{{{1}}}{{{3}}}ist{{{4}}}]]
illat. [[{{{1}}}{{{2}}}{{{4}}}{{{4}}}n]] [[{{{1}}}{{{2}}}iin]]
adess. [[{{{1}}}{{{3}}}{{{4}}}ll{{{4}}}]] [[{{{1}}}{{{3}}}ill{{{4}}}]]
abl. [[{{{1}}}{{{3}}}{{{4}}}lt{{{4}}}]] [[{{{1}}}{{{3}}}ilt{{{4}}}]]
allat. [[{{{1}}}{{{3}}}{{{4}}}lle]] [[{{{1}}}{{{3}}}ille]]
ess. [[{{{1}}}{{{2}}}{{{4}}}n{{{4}}}]] [[{{{1}}}{{{2}}}in{{{4}}}]]
translat. [[{{{1}}}{{{3}}}{{{4}}}ksi]] [[{{{1}}}{{{3}}}iksi]]
instr. [[{{{1}}}{{{3}}}in]]
abess. [[{{{1}}}{{{3}}}{{{4}}}tt{{{4}}}]] [[{{{1}}}{{{3}}}itt{{{4}}}]]
comit. {{{1}}}{{{2}}}ine-