formico

E Victionario
Jump to navigation Jump to search

Latine[+/-]

Notatio[+/-]

A formica.

Verbum intransitivum[+/-]

formīc|ō, -āre, -āvī, -ātum

  1. Modo formicis serpere.
  2. Formicationem sentire.

Coniugatio[+/-]

Radix praesens formīc-
Praesens indicativum
act. sing. plur. pass. sing. plur.
I. formīcō formīcāmus I. formīcor formīcāmur
II. formīcās formīcātis II. formīcāris formīcāminī
III. formīcat formīcant III. formīcātur formīcantur
Imperativus
act. formīcā formīcāte pass. formīcāre formīcāminī
Imperativus futurus
II. formīcātō formīcātōte II. formīcātor
III. formīcātō formīcantō III. formīcātor formīcantor
Praesens subiunctivum
act. sing. plur. pass. sing. plur.
I. formīcem formīcēmus I. formīcer formīcēmur
II. formīcēs formīcētis II. formīcēris formīcēminī
III. formīcet formīcent III. formīcētur formīcentur
Imperfectum indicativum
act. sing. plur. pass. sing. plur.
I. formīcābam formīcābāmus I. formīcābar formīcābāmur
II. formīcābās formīcābātis II. formīcābāris formīcābāminī
III. formīcābat formīcābant III. formīcābātur formīcābantur
Imperfectum subiunctivum
act. sing. plur. pass. sing. plur.
I. formīcārem formīcārēmus I. formīcārer formīcārēmur
II. formīcārēs formīcārētis II. formīcārēris formīcārēminī
III. formīcāret formīcārent III. formīcārētur formīcārentur
Futurum indicativum
act. sing. plur. pass. sing. plur.
I. formīcābō formīcābimus I. formīcābor formīcābimur
II. formīcābis formīcābitis II. formīcāberis formīcābiminī
III. formīcābit formīcābunt III. formīcābitur formīcābuntur
Radix perfecta formīcāv-
Perfectum indicativum
act. sing. plur.
I. formīcāvī formīcāvimus
II. formīcāvistī formīcāvistis
III. formīcāvit formīcāvērunt
Perfectum subiunctivum
act. sing. plur.
I. formīcāverim formīcāverīmus
II. formīcāverīs formīcāverītis
III. formīcāverit formīcāverint
Plusquam perfectum indicativum
act. sing. plur.
I. formīcāveram formīcāverāmus
II. formīcāverās formīcāverātis
III. formīcāverat formīcāverant
Plusquam perfectum subiunctivum
act. sing. plur.
I. formīcāvissem formīcāvissēmus
II. formīcāvissēs formīcāvissētis
III. formīcāvisset formīcāvissent
Futurum perfectum
act. sing. plur.
I. formīcāverō formīcāverimus
II. formīcāveris formīcāveritis
III. formīcāverit formīcāverint
Infinitivi
act. pass.
praes. formīcāre formīcārī
perf. formīcāvisse
Participia
praes. formīcāns, -antis
perf. formīcātus, -a, -um
fut. formīcātūrus, -a, -um
Gerundia et supina
subst. formīcandum, -ī
adiect. formīcandus, -a, -um
supina formīcātum, formīcātū