esurio

E Victionario
Jump to navigation Jump to search

Latine[+/-]

Appellatio[+/-]

Loudspeaker red.svgAPI: /eːˈsurioː/(classice)
Syllabificatio phonetica: ē·su·ri·ō — morphologica: e-sur-io

Verbum intransitivum[+/-]

ēsur|ĭō, -īre, -ivī vel -iī, -itum, -itūrus

  1. famem habere

Coniugatio[+/-]

Verbum finitum

­
Thema Vox activa
ēsur- Tempus praesens imperfectum futurum
Persona indicativ. coniunct. imperat. indicativ. coniunct. indicativ. imperat.
I. sing. ēsuriō ēsuriam   ēsuriēbam ēsurīrem ēsuriam  
II. sing. ēsurīs ēsuriās ēsurī! ēsuriēbās ēsurīrēs ēsuriēs ēsurītō!
III. sing. ēsurit ēsuriat   ēsuriēbat ēsurīret ēsuriet ēsurītō!
I. plur. ēsurīmus ēsuriāmus   ēsuriēbāmus ēsurīrēmus ēsuriēmus  
II. plur. ēsurītis ēsuriātis ēsurīte! ēsuriēbātis ēsurīrētis ēsuriētis ēsurītōte!
III. plur. ēsuriunt ēsuriant   ēsuriēbant ēsurīrent ēsurient ēsuriuntō!
Thema Vox passiva
ēsur- Tempus praesens imperfectum futurum
Persona indicativ. coniunct. imperat. indicativ. coniunct. indicativ. imperat.
I. sing. ēsurior ēsuriar   ēsuriēbar ēsurīrer ēsuriar  
II. sing. ēsurīris ēsuriāris ēsurīre! ēsuriēbāris ēsurīrēris ēsuriēris ēsurītor!
III. sing. ēsurītur ēsuriātur   ēsuriēbātur ēsurīrētur ēsuriētur ēsurītor!
I. plur. ēsurīmur ēsuriāmur   ēsuriēbāmur ēsurīrēmur ēsuriēmur  
II. plur. ēsurīminī ēsuriāminī ēsurīminī! ēsuriēbāminī ēsurīrēminī ēsuriēminī
III. plur. ēsuriuntur ēsuriantur   ēsuriēbantur ēsurīrentur ēsurientur ēsuriuntor!
Thema Vox activa
ēsurīv- Tempus perfectum plusquam perfectum futurum
exactum
Persona indicativ. coniunct. indicativ. coniunct.
I. sing. ēsurīvī ēsurīverim ēsurīveram ēsurīvissem ēsurīverō
II. sing. ēsurīvistī ēsurīveris ēsurīverās ēsurīvissēs ēsurīveris
III. sing. ēsurīvit ēsurīverit ēsurīverat ēsurīvisset ēsurīverit
I. plur. ēsurīvimus ēsurīverimus ēsurīverāmus ēsurīvissēmus ēsurīverimus
II. plur. ēsurīvistis ēsurīveritis ēsurīverātis ēsurīvissētis ēsurīveritis
III. plur. ēsurīvērunt ēsurīverint ēsurīverant ēsurīvissent ēsurīverint

Verbum infinitum

Modus infinitivus participium
Tempus praesens perfectum futurum praesens perfectum futurum
Vox
activa
ēsurīre ēsurīvisse ēsurītūrum,
-am, -um esse
ēsuriēns   ēsurītūrus,
-a, -um­
Vox
passiva
ēsurīrī ēsurītum,
-am, -um esse
ēsurītum īrī   ēsurītus,
-a, -um
 

Gerundium Gerundivum Supinum
ēsuriendī ēsuriendus, -a, -um ēsurītum ēsurītū

Dictiones derivatae[+/-]

Translationes[+/-]

Famem haberedilatare ▼
Famem haberecollabi ▲