luoda

E Victionario
Jump to navigation Jump to search

Finnice[+/-]

Appellatio[+/-]

  • /ˈluodɑ/

Verbum temporale[+/-]

luoda

  1. creare
    Alussa Jumala loi taivaan ja maan. in principio creavit Deus caelum et terram – Gen 1:1
  2. batillo tollere

Coniugatio[+/-]

Stirpes luo-, loi- categoria III
Indicativum
praesens imperfectum perfectum plusquamperfectum
sing. I. luon loin olen luonut olin luonut
II. luot loit olet luonut olit luonut
III. luo loi on luonut oli luonut
plur. I. luomme loimme olemme luoneet olimme luoneet
II. luotte loitte olette luoneet olitte luoneet
III. luovat loivat ovat luoneet olivat luoneet
passivum luodaan luotiin on luotu oli luotu
Condicionalis
praesens perfectum
sing. I. loisin olisin luonut
II. loisit olisit luonut
III. loisi olisi luonut
plur. I. loisimme olisimme luoneet
II. loisitte olisitte luoneet
III. loisivat olisivat luoneet
passivum luotaisiin olisi luotu
Imperativus
praesens perfectum
sing. I.
II. luo ole luonut
III. luokoon olkoon luonut
plur. I. luokaamme olkaamme luoneet
II. luokaa olkaa luoneet
III. luokoot olkoot luoneet
passivum luotakoon olkoon luotu
Potentialis
praesens perfectum
sing. I. luonen lienen luonut
II. luonet lienet luonut
III. luonee lienee luonut
plur. I. luonemme lienemme luoneet
II. luonette lienette luoneet
III. luonevat lienevät luoneet
passivum luotaneen lienee luotu
Participia Infinitivi
act. VA luova A luoda
luodakseen
NUT luonut
MA luoma E luodessa
luotaessa
luoden
pass. VA luotava
TU luotu
negans luomaton MA luoma-1

1 iness. -ssa, elat. -sta, illat. -an, adess. -lla, abess. -tta, instr. luomin.

Dictiones collatae[+/-]

Synonymum

Dictiones derivatae[+/-]