iudaizo

E Victionario
Jump to navigation Jump to search

Latine[+/-]

Notatio[+/-]

A Iuda

Verbum intransitivum[+/-]

iudaiz|ō, -āre, -āvi, -ātum

  1. vivere instar Iudaeorum

Coniugatio[+/-]

Radix praesens iudaiz-
Praesens indicativum
act. sing. plur. pass. sing. plur.
I. iudaizō iudaizāmus I. iudaizor iudaizāmur
II. iudaizās iudaizātis II. iudaizāris iudaizāminī
III. iudaizat iudaizant III. iudaizātur iudaizantur
Imperativus
act. iudaizā iudaizāte pass. iudaizāre iudaizāminī
Imperativus futurus
II. iudaizātō iudaizātōte II. iudaizātor
III. iudaizātō iudaizantō III. iudaizātor iudaizantor
Praesens subiunctivum
act. sing. plur. pass. sing. plur.
I. iudaizem iudaizēmus I. iudaizer iudaizēmur
II. iudaizēs iudaizētis II. iudaizēris iudaizēminī
III. iudaizet iudaizent III. iudaizētur iudaizentur
Imperfectum indicativum
act. sing. plur. pass. sing. plur.
I. iudaizābam iudaizābāmus I. iudaizābar iudaizābāmur
II. iudaizābās iudaizābātis II. iudaizābāris iudaizābāminī
III. iudaizābat iudaizābant III. iudaizābātur iudaizābantur
Imperfectum subiunctivum
act. sing. plur. pass. sing. plur.
I. iudaizārem iudaizārēmus I. iudaizārer iudaizārēmur
II. iudaizārēs iudaizārētis II. iudaizārēris iudaizārēminī
III. iudaizāret iudaizārent III. iudaizārētur iudaizārentur
Futurum indicativum
act. sing. plur. pass. sing. plur.
I. iudaizābō iudaizābimus I. iudaizābor iudaizābimur
II. iudaizābis iudaizābitis II. iudaizāberis iudaizābiminī
III. iudaizābit iudaizābunt III. iudaizābitur iudaizābuntur
Radix perfecta iudaizāv-
Perfectum indicativum
act. sing. plur.
I. iudaizāvī iudaizāvimus
II. iudaizāvistī iudaizāvistis
III. iudaizāvit iudaizāvērunt
Perfectum subiunctivum
act. sing. plur.
I. iudaizāverim iudaizāverīmus
II. iudaizāverīs iudaizāverītis
III. iudaizāverit iudaizāverint
Plusquam perfectum indicativum
act. sing. plur.
I. iudaizāveram iudaizāverāmus
II. iudaizāverās iudaizāverātis
III. iudaizāverat iudaizāverant
Plusquam perfectum subiunctivum
act. sing. plur.
I. iudaizāvissem iudaizāvissēmus
II. iudaizāvissēs iudaizāvissētis
III. iudaizāvisset iudaizāvissent
Futurum perfectum
act. sing. plur.
I. iudaizāverō iudaizāverimus
II. iudaizāveris iudaizāveritis
III. iudaizāverit iudaizāverint
Infinitivi
act. pass.
praes. iudaizāre iudaizārī
perf. iudaizāvisse
Participia
praes. iudaizāns, -antis
perf. iudaizātus, -a, -um
fut. iudaizātūrus, -a, -um
Gerundia et supina
subst. iudaizandum, -ī
adiect. iudaizandus, -a, -um
supina iudaizātum, iudaizātū

Usus[+/-]

Exempla

Anselmus Cantuariensis
antiq. class. I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII XIII XIV XV XVI XVII XVIII XIX XX XXI


saec. XI.