elinguo

E Victionario
Jump to navigation Jump to search

Latine[+/-]

Qsicon inArbeit.png Haec dictio adhuc stipula est. Amplificando eam adiuvabis Victionarium meliorari.

Notatio[+/-]

ex + lingua

Verbum transitivum[+/-]

ēlingu|ō, -āre, -āvī, -ātum

  1. Lingua privare.

Coniugatio[+/-]

Radix praesens ēlingu-
Praesens indicativum
act. sing. plur. pass. sing. plur.
I. ēlinguō ēlinguāmus I. ēlinguor ēlinguāmur
II. ēlinguās ēlinguātis II. ēlinguāris ēlinguāminī
III. ēlinguat ēlinguant III. ēlinguātur ēlinguantur
Imperativus
act. ēlinguā ēlinguāte pass. ēlinguāre ēlinguāminī
Imperativus futurus
II. ēlinguātō ēlinguātōte II. ēlinguātor
III. ēlinguātō ēlinguantō III. ēlinguātor ēlinguantor
Praesens subiunctivum
act. sing. plur. pass. sing. plur.
I. ēlinguem ēlinguēmus I. ēlinguer ēlinguēmur
II. ēlinguēs ēlinguētis II. ēlinguēris ēlinguēminī
III. ēlinguet ēlinguent III. ēlinguētur ēlinguentur
Imperfectum indicativum
act. sing. plur. pass. sing. plur.
I. ēlinguābam ēlinguābāmus I. ēlinguābar ēlinguābāmur
II. ēlinguābās ēlinguābātis II. ēlinguābāris ēlinguābāminī
III. ēlinguābat ēlinguābant III. ēlinguābātur ēlinguābantur
Imperfectum subiunctivum
act. sing. plur. pass. sing. plur.
I. ēlinguārem ēlinguārēmus I. ēlinguārer ēlinguārēmur
II. ēlinguārēs ēlinguārētis II. ēlinguārēris ēlinguārēminī
III. ēlinguāret ēlinguārent III. ēlinguārētur ēlinguārentur
Futurum indicativum
act. sing. plur. pass. sing. plur.
I. ēlinguābō ēlinguābimus I. ēlinguābor ēlinguābimur
II. ēlinguābis ēlinguābitis II. ēlinguāberis ēlinguābiminī
III. ēlinguābit ēlinguābunt III. ēlinguābitur ēlinguābuntur
Radix perfecta ēlinguāv-
Perfectum indicativum
act. sing. plur.
I. ēlinguāvī ēlinguāvimus
II. ēlinguāvistī ēlinguāvistis
III. ēlinguāvit ēlinguāvērunt
Perfectum subiunctivum
act. sing. plur.
I. ēlinguāverim ēlinguāverīmus
II. ēlinguāverīs ēlinguāverītis
III. ēlinguāverit ēlinguāverint
Plusquam perfectum indicativum
act. sing. plur.
I. ēlinguāveram ēlinguāverāmus
II. ēlinguāverās ēlinguāverātis
III. ēlinguāverat ēlinguāverant
Plusquam perfectum subiunctivum
act. sing. plur.
I. ēlinguāvissem ēlinguāvissēmus
II. ēlinguāvissēs ēlinguāvissētis
III. ēlinguāvisset ēlinguāvissent
Futurum perfectum
act. sing. plur.
I. ēlinguāverō ēlinguāverimus
II. ēlinguāveris ēlinguāveritis
III. ēlinguāverit ēlinguāverint
Infinitivi
act. pass.
praes. ēlinguāre ēlinguārī
perf. ēlinguāvisse
Participia
praes. ēlinguāns, -antis
perf. ēlinguātus, -a, -um
fut. ēlinguātūrus, -a, -um
Gerundia et supina
subst. ēlinguandum, -ī
adiect. ēlinguandus, -a, -um
supina ēlinguātum, ēlinguātū

Translationes[+/-]

Graeca Antiqua

γλωσσοτομέω (glōssotomeō)