Formula:pt-coniugatio-irreg

E Victionario
Jump to navigation Jump to search
Indicativum

Praesens

act. sing. plur.
I. [[{{{1}}}o]] [[{{{2}}}emos]]
II. [[{{{2}}}es]] [[{{{2}}}eis]]
III. [[{{{8}}}]] [[{{{2}}}em]]
Perfectum
act. sing. plur.
I. [[{{{3}}}]] [[{{{4}}}emos]]
II. [[{{{4}}}este]] [[{{{4}}}estes]]
III. [[{{{5}}}]] [[{{{4}}}eram]]
Imperfectum
act. sing. plur.
I. [[{{{2}}}ia]] [[{{{2}}}íamos]]
II. [[{{{2}}}ias]] [[{{{2}}}íeis]]
III. [[{{{2}}}ia]] [[{{{2}}}iam]]
Plusquam perfectum
act. sing. plur.
I. [[{{{4}}}era]] [[{{{9}}}ramos]]
II. [[{{{4}}}eras]] [[{{{9}}}reis]]
III. [[{{{4}}}era]] [[{{{4}}}eram]]
Futurum
act. sing. plur.
I. [[{{{6}}}rei]] [[{{{6}}}remos]]
II. [[{{{6}}}rás]] [[{{{6}}}reis]]
III. [[{{{6}}}rá]] [[{{{6}}}rão]]
Futurum perfectum (Brasilia) / Conditionalis (Lusitania)
act. sing. plur.
I. [[{{{6}}}ria]] [[{{{6}}}ríamos]]
II. [[{{{6}}}rias]] [[{{{6}}}ríeis]]
III. [[{{{6}}}ria]] [[{{{6}}}riam]]
Subiunctivum

Praesens

act. sing. plur.
I. [[{{{1}}}a]] [[{{{1}}}amos]]
II. [[{{{1}}}as]] [[{{{1}}}ais]]
III. [[{{{1}}}a]] [[{{{1}}}am]]
Imperfectum
act. sing. plur.
I. [[{{{4}}}esse]] [[{{{9}}}ssemos]]
II. [[{{{4}}}esses]] [[{{{9}}}sseis]]
III. [[{{{4}}}esse]] [[{{{4}}}essem]]
Futurum
act. sing. plur.
I. [[{{{4}}}er]] [[{{{4}}}ermos]]
II. [[{{{4}}}eres]] [[{{{4}}}erdes]]
III. [[{{{4}}}er]] [[{{{4}}}erem]]
Imperativus

Positivus

act. sing. plur.
I. [[{{{1}}}amos]] (nós)
II. [[{{{8}}}]] (tu) [[{{{2}}}ei]] (vós)
III. [[{{{1}}}a]] (você) [[{{{1}}}am]] (vocês)
Negativus
act. sing. plur.
I. não [[{{{1}}}amos]] (nós)
II. não [[{{{1}}}as]] (tu) não [[{{{1}}}ais]] (vós)
III. não [[{{{1}}}a]] (você) não [[{{{1}}}am]] (vocês)
Formae nominales
act. Infinitivum Participium Gerundium
[[{{{2}}}er]] [[{{{7}}}]] [[{{{2}}}endo]]