Formula:pt-coniugatio-3

E Victionario
Jump to navigation Jump to search
Radix {{{1}}}-
Indicativum

Praesens

act. sing. plur.
I. [[{{{1}}}o]] [[{{{1}}}imos]]
II. [[{{{1}}}es]] [[{{{1}}}is]]
III. [[{{{1}}}e]] [[{{{1}}}em]]
Perfectum
act. sing. plur.
I. [[{{{1}}}i]] [[{{{1}}}imos]]
II. [[{{{1}}}iste]] [[{{{1}}}istes]]
III. [[{{{1}}}iu]] [[{{{1}}}iram]]
Imperfectum
act. sing. plur.
I. [[{{{1}}}ia]] [[{{{1}}}íamos]]
II. [[{{{1}}}ias]] [[{{{1}}}íeis]]
III. [[{{{1}}}ia]] [[{{{1}}}iam]]
Plusquam perfectum
act. sing. plur.
I. [[{{{1}}}ira]] [[{{{1}}}íramos]]
II. [[{{{1}}}iras]] [[{{{1}}}íreis]]
III. [[{{{1}}}ira]] [[{{{1}}}iram]]
Futurum
act. sing. plur.
I. [[{{{1}}}irei]] [[{{{1}}}iremos]]
II. [[{{{1}}}irás]] [[{{{1}}}ireis]]
III. [[{{{1}}}irá]] [[{{{1}}}irão]]
Futurum perfectum (Brasilia) / Conditionalis (Lusitania)
act. sing. plur.
I. [[{{{1}}}iria]] [[{{{1}}}iríamos]]
II. [[{{{1}}}irias]] [[{{{1}}}iríeis]]
III. [[{{{1}}}iria]] [[{{{1}}}iriam]]
Subiunctivum

Praesens

act. sing. plur.
I. [[{{{1}}}a]] [[{{{1}}}amos]]
II. [[{{{1}}}as]] [[{{{1}}}ais]]
III. [[{{{1}}}a]] [[{{{1}}}am]]
Imperfectum
act. sing. plur.
I. [[{{{1}}}isse]] [[{{{1}}}íssemos]]
II. [[{{{1}}}isses]] [[{{{1}}}ísseis]]
III. [[{{{1}}}isse]] [[{{{1}}}issem]]
Futurum
act. sing. plur.
I. [[{{{1}}}ir]] [[{{{1}}}irmos]]
II. [[{{{1}}}ires]] [[{{{1}}}irdes]]
III. [[{{{1}}}ir]] [[{{{1}}}irem]]
Imperativus

Positivus

act. sing. plur.
I. [[{{{1}}}amos]] (nós)
II. [[{{{1}}}e]] (tu) [[{{{1}}}i]] (vós)
III. [[{{{1}}}a]] (você) [[{{{1}}}am]] (vocês)
Negativus
act. sing. plur.
I. não [[{{{1}}}amos]] (nós)
II. não [[{{{1}}}as]] (tu) não [[{{{1}}}ais]] (vós)
III. não [[{{{1}}}a]] (você) não [[{{{1}}}am]] (vocês)
Formae nominales
act. Infinitivum Participium Gerundium
[[{{{1}}}ir]] [[{{{1}}}ido]] [[{{{1}}}indo]]