Formula:fi-declinatio-20

E Victionario
Jump to navigation Jump to search
Declinatio Finnica
sing. plur.
nom. [[{{{1}}}{{{2}}}]] [[{{{1}}}{{{2}}}t]]
gen. [[{{{1}}}{{{2}}}n]]
† [[{{{1}}}en]]
[[{{{1}}}iden]]
[[{{{1}}}itten]]
([[{{{1}}}{{{2}}}in]])
† [[{{{1}}}öiden]]
† [[{{{1}}}öitten]]
† [[{{{1}}}hien]]
† [[{{{1}}}hitten]]
part. [[{{{1}}}{{{2}}}{{{2}}}]]
[[{{{1}}}{{{2}}}t{{{2}}}]]
† [[{{{1}}}et{{{2}}}]]
[[{{{1}}}it{{{2}}}]]
† [[{{{1}}}öit{{{2}}}]]
iness. [[{{{1}}}{{{2}}}ss{{{2}}}]] [[{{{1}}}iss{{{2}}}]]
elat. [[{{{1}}}{{{2}}}st{{{2}}}]] [[{{{1}}}ist{{{2}}}]]
illat. [[{{{1}}}{{{2}}}{{{2}}}n]] [[{{{1}}}ihin]]
[[{{{1}}}isiin]]
† [[{{{1}}}öihin]]
adess. [[{{{1}}}{{{2}}}ll{{{2}}}]] [[{{{1}}}ill{{{2}}}]]
abl. [[{{{1}}}{{{2}}}lt{{{2}}}]] [[{{{1}}}ilt{{{2}}}]]
allat. [[{{{1}}}{{{2}}}lle]] [[{{{1}}}ille]]
ess. [[{{{1}}}{{{2}}}n{{{2}}}]]
† [[{{{1}}}en{{{2}}}]]
[[{{{1}}}in{{{2}}}]]
translat. [[{{{1}}}{{{2}}}ksi]] [[{{{1}}}iksi]]
instr. [[{{{1}}}in]]
abess. [[{{{1}}}{{{2}}}tt{{{2}}}]] [[{{{1}}}itt{{{2}}}]]
comit. {{{1}}}ine-