Formula:fi-declinatio-14

E Victionario
Jump to navigation Jump to search
Declinatio Finnica
sing. plur.
nom. [[{{{1}}}{{{4}}}]] [[{{{1}}}{{{4}}}t]]
gen. [[{{{1}}}{{{4}}}n]] [[{{{1}}}oiden]]
[[{{{1}}}oitten]]
([[{{{1}}}{{{4}}}in]])
part. [[{{{1}}}{{{4}}}{{{4}}}]]
† [[{{{1}}}{{{4}}}t{{{4}}}]]
[[{{{1}}}oit{{{4}}}]]
iness. [[{{{1}}}{{{4}}}ss{{{4}}}]] [[{{{1}}}öiss{{{4}}}]]
elat. [[{{{1}}}{{{4}}}st{{{4}}}]] [[{{{1}}}öist{{{4}}}]]
illat. [[{{{1}}}{{{4}}}{{{4}}}n]] [[{{{1}}}öihin]]
adess. [[{{{1}}}{{{4}}}ll{{{4}}}]] [[{{{1}}}öill{{{4}}}]]
abl. [[{{{1}}}{{{4}}}lt{{{4}}}]] [[{{{1}}}öilt{{{4}}}]]
allat. [[{{{1}}}{{{4}}}lle]] [[{{{1}}}öille]]
ess. [[{{{1}}}{{{4}}}n{{{4}}}]] [[{{{1}}}öin{{{4}}}]]
translat. [[{{{1}}}{{{4}}}ksi]] [[{{{1}}}öiksi]]
instr. [[{{{1}}}öin]]
abess. [[{{{1}}}{{{4}}}tt{{{4}}}]] [[{{{1}}}öitt{{{4}}}]]
comit. {{{1}}}öine-