δέρκομαι

E Victionario
Jump to navigation Jump to search

Graeca Antiqua[+/-]

Formae aliae[+/-]

Notatio[+/-]

Vide radicem δερκ.

Partes principales
praes. δέρκομαι
fut. δέρξομαι
II. aor. ἔδρακον
II. perf. δέδορκα †
I. pass. ἐδέρχθην
II. pass. ἐδράκην
† perfecta cum sensu praesenti

Verbum temporale[+/-]

δέρκ|ομαι

  1. video seu clare video

Coniugatio[+/-]

Systema praesens[+/-]

Radix praesens δερκ-
Praesens indicativum
med-pass. sg. du. pl.
I. δέρκομαι δερκόμεθα
II. δέρκῃ
δέρκει
δέρκεσθον δέρκεσθε
III. δέρκεται δέρκεσθον δέρκονται
Praesens subiunctivum
med-pass. sg. du. pl.
I. δέρκωμαι δερκώμεθα
II. δέρκῃ δέρκησθον δέρκησθε
III. δέρκηται δέρκησθον δέρκωνται
Praesens optativum
med-pass. sg. du. pl.
I. δερκοίμην δερκοίμεθα
II. δέρκοιο δέρκοισθον δέρκοισθε
III. δέρκοιτο δερκοίσθην δέρκοιντο
Imperfectum indicativum
med-pass. sg. du. pl.
I. ἐδερκόμην ἐδερκόμεθα
II. ἐδέρκου ἐδέρκεσθον ἐδέρκεσθε
III. ἐδέρκετο ἐδερκέσθην ἐδέρκοντο
Praesens imperativum
med-pass. sg. du. pl.
II. δέρκου δέρκεσθον δέρκεσθε
III. δερκέσθω δερκέσθων δερκεσθων
Praesens infinitivum
med-pass. δέρκεσθαι
Participia praesens
med-pass.
m
f
n

δερκόμενος
δερκομένη
δερκόμενον

Systema futurum[+/-]

Radix futura δερξ-
Futurum indicativum
med-pass. sg. du. pl.
I. δέρξομαι δερξόμεθα
II. δέρξῃ
δέρξει
δέρξεσθον δέρξεσθε
III. δέρξεται δέρξεσθον δέρξονται
Futurum optativum
med-pass. sg. du. pl.
I. δερξοίμην δερξοίμεθα
II. δέρξοιο δέρξοισθον δέρξοισθε
III. δέρξοιτο δερξοίσθην δέρξοιντο
Futurum infinitivum
med-pass. δέρξεσθαι
Participia futura
med-pass.
m
f
n

δερξόμενος
δερξομένη
δερξόμενον

II. systema aoristum[+/-]

Radix aorista II. δρακ-
Aoristum indicativum
act. sg. du. pl. med. sg. du. pl.
I. ἔδρακον ἐδράκομεν I. ἐδρακόμην ἐδρακόμεθα
II. ἔδρακες ἐδράκετον ἐδράκετε II. ἐδράκου ἐδράκεσθον ἐδράκεσθε
III. ἔδρακε ἐδρακέτην ἔδρακον III. ἐδράκετο ἐδρακέσθην ἐδράκοντο
Aoristum subiunctivum
act. sg. du. pl. med. sg. du. pl.
I. δράκω δράκωμεν I. δράκωμαι δρακώμεθα
II. δράκῃς δράκητον δράκητε II. δράκῃ δράκησθον δράκησθε
III. δράκῃ δράκητον δράκωσι III. δράκηται δράκησθον δράκωνται
Aoristum optativum
act. sg. du. pl. med. sg. du. pl.
I. δράκοιμι δράκοιμεν I. δρακοίμην δρακοίμεθα
II. δράκοις δράκοιτον δράκοιτε II. δράκοιο δράκοισθον δράκοισθε
III. δράκοι δρακοίτην δράκοιεν III. δράκοιτο δρακοίσθην δράκοιντο
Aoristum imperativum
act. sg. du. pl. med. sg. du. pl.
II. δράκε δράκετον δράκετε II. δρακοῦ δράκεσθον δράκεσθε
III. δρακέτω δρακέτων δρακόντων III. δρακέσθω δρακέσθων δρακέσθων
Aoristum infinitivum
act. med.
δρακεῖν δρακέσθαι
Participia aorista
act. med.
m
f
n

δρακών
δρακοῦσα
δρακόν

δρακόμενος
δρακομένη
δρακόμενον

II. systema perfectum[+/-]

Radix perfecta II. δεδορκ-
Perfectum indicativum
act. sg. du. pl.
I. δέδορκα δεδόρκαμεν
II. δέδορκας δεδόρκατον δεδόρκατε
III. δέδορκε δεδόρκατον δεδόρκᾱσι
Plusquam perfectum indicativum
act. sg. du. pl.
I. ἐδεδόρκη ἐδεδόρκεμεν
II. ἐδεδόρκης ἐδεδόρκετον ἐδεδόρκετε
III. ἐδεδόρκει ἐδεδορκέτην ἐδεδόρκεσαν
Plusquam perfectum subiunctivum
act. sg. du. pl.
I. δεδόρκω δεδόρκωμεν
II. δεδόρκῃς δεδόρκητον δεδόρκητε
III. δεδόρκῃ δεδόρκητον δεδόρκωσι
Plusquam perfectum optativum
act. sg. du. pl.
I. δεδόρκοιμι δεδόρκοιμεν
II. δεδόρκοις δεδόρκοιτον δεδόρκοιτε
III. δεδόρκοι δεδορκοίτην δεδόρκοιεν
Perfectum infinitivum
act. δεδορκέναι
Participia perfecta
m
f
n

δεδορκώς
δεδορκυῖα
δεδορκός

I. systema passivum[+/-]

Radix passiva I. δερχθ-
Aoristum indicativum
pass. sg. du. pl.
I. ἐδέρχθην ἐδέρχθημεν
II. ἐδέρχθης ἐδέρχθητον ἐδέρχθητε
III. ἐδέρχθη ἐδερχθήτην ἐδέρχθησαν
Futurum indicativum
pass. sg. du. pl.
I. δερχθήσομαι δερχθησόμεθα
II. δερχθήσῃ
δερχθήσει
δερχθήσεσθον δερχθήσεσθε
III. δερχθήσεται δερχθήσεσθον δερχθήσονται
Aoristum subiunctivum
pass. sg. du. pl.
I. δερχθῶ δερχθῶμεν
II. δερχθῇς δερχθῆτον δερχθῆτε
III. δερχθῇ δερχθῆτον δερχθῶσι
Aoristum optativum
pass. sg. du. pl.
I. δερχθείην δερχθεῖμεν
δερχθείημεν
II. δερχθείης δερχθεῖτον
δερχθείητον
δερχθεῖτε
δερχθείητε
III. δερχθείη δερχθείτην
δερχθειήτην
δερχθεῖεν
δερχθείησαν
Futurum optativum
pass. sg. du. pl.
I. δερχθησοίμην δερχθησοίμεθα
II. δερχθήσοιο δερχθήσοισθον δερχθήσοισθε
III. δερχθήσοιτο δερχθησοίσθην δερχθήσοιντο
Aoristum imperativum
pass. sg. du. pl.
II. δέρχθητι δέρχθητον δέρχθητε
III. δερχθήτω δερχθήτων δερχθέντων
Aoristum infinitivum
pass. δερχθῆναι
Futurum infinitivum
pass. δερχθήσεσθαι
Participia aorista
pass.
m
f
n

δερχθείς
δερχθεῖσα
δερχθέν

Participia futura
pass.
m
f
n

δερχθησόμενος
δερχθησομένη
δερχθησόμενον

II. systema passivum[+/-]

Radix passiva II. δρακ-
Aoristum indicativum
pass. sg. du. pl.
I. ἐδράκην ἐδράκημεν
II. ἐδράκης ἐδράκητον ἐδράκητε
III. ἐδράκη ἐδρακήτην ἐδράκησαν
Futurum indicativum
pass. sg. du. pl.
I. δρακήσομαι δρακησόμεθα
II. δρακήσῃ
δρακήσει
δρακήσεσθον δρακήσεσθε
III. δρακήσεται δρακήσεσθον δρακήσονται
Aoristum subiunctivum
pass. sg. du. pl.
I. δρακῶ δρακῶμεν
II. δρακῇς δρακῆτον δρακῆτε
III. δρακῇ δρακῆτον δρακῶσι
Aoristum optativum
pass. sg. du. pl.
I. δρακείην δρακεῖμεν
δρακείημεν
II. δρακείης δρακεῖτον
δρακείητον
δρακεῖτε
δρακείητε
III. δρακείη δρακείτην
δρακειήτην
δρακεῖεν
δρακείησαν
Futurum optativum
pass. sg. du. pl.
I. δρακησοίμην δρακησοίμεθα
II. δρακήσοιο δρακήσοισθον δρακήσοισθε
III. δρακήσοιτο δρακησοίσθην δρακήσοιντο
Aoristum imperativum
pass. sg. du. pl.
II. δράκητι δράκητον δράκητε
III. δρακήτω δρακήτων δρακέντων
Aoristum infinitivum
pass. δρακῆναι
Futurum infinitivum
pass. δρακήσεσθαι
Participia aorista
pass.
m
f
n

δρακείς
δρακεῖσα
δρακέν

Participia futura
pass.
m
f
n

δρακησόμενος
δρακησομένη
δρακησόμενον