juoda

E Victionario
Jump to navigation Jump to search

Finnice[+/-]

Appellatio[+/-]

  • /ˈjuodɑ/

Notatio[+/-]

Stirps Finno-Ugrica *yuke.

Verbum transitivum[+/-]

juoda

  1. bibere

Coniugatio[+/-]

Stirpes juo-, joi- categoria III
Indicativum
praesens imperfectum perfectum plusquamperfectum
sing. I. juon join olen juonut olin juonut
II. juot joit olet juonut olit juonut
III. juo joi on juonut oli juonut
plur. I. juomme joimme olemme juoneet olimme juoneet
II. juotte joitte olette juoneet olitte juoneet
III. juovat joivat ovat juoneet olivat juoneet
passivum juodaan juotiin on juotu oli juotu
Condicionalis
praesens perfectum
sing. I. joisin olisin juonut
II. joisit olisit juonut
III. joisi olisi juonut
plur. I. joisimme olisimme juoneet
II. joisitte olisitte juoneet
III. joisivat olisivat juoneet
passivum juotaisiin olisi juotu
Imperativus
praesens perfectum
sing. I.
II. juo ole juonut
III. juokoon olkoon juonut
plur. I. juokaamme olkaamme juoneet
II. juokaa olkaa juoneet
III. juokoot olkoot juoneet
passivum juotakoon olkoon juotu
Potentialis
praesens perfectum
sing. I. juonen lienen juonut
II. juonet lienet juonut
III. juonee lienee juonut
plur. I. juonemme lienemme juoneet
II. juonette lienette juoneet
III. juonevat lienevät juoneet
passivum juotaneen lienee juotu
Participia Infinitivi
act. VA juova A juoda
juodakseen
NUT juonut
MA juoma E juodessa
juotaessa
juoden
pass. VA juotava
TU juotu
negans juomaton MA juoma-1

1 iness. -ssa, elat. -sta, illat. -an, adess. -lla, abess. -tta, instr. juomin.

Dictiones derivatae[+/-]