Formula:la-declinatio-2adj

E Victionario
Jump to navigation Jump to search
positivus singularis positivus pluralis
 cas. masc. fem. neut.  cas. masc. fem. neut.
nom.
-a -um nom. -ae -a
gen. -ae gen. -ōrum -ārum -ōrum
dat. -ae dat. -īs -īs -īs
acc. -um -am -um acc. -ōs -ās -a
abl. abl. -īs -īs -īs
voc.
-a -um voc. -ae -a

Usus[+/-]

{{la-declinatio-2adj|1|2|modus}}
1 = thema verbi
2 = suffixum (er) aut declinatum thema verbi (ignĭfĕr)
modus = dissentanea gradatio adiectivi (positivus)

Exempla[+/-]

{{la-declinatio-2adj|liber}}
positivus singularis positivus pluralis
 cas. masc. fem. neut.  cas. masc. fem. neut.
nom. liber libera liberum nom. liberī liberae libera
gen. liberī liberae liberī gen. liberōrum liberārum liberōrum
dat. liberō liberae liberō dat. liberīs liberīs liberīs
acc. liberum liberam liberum acc. liberōs liberās libera
abl. liberō liberā liberō abl. liberīs liberīs liberīs
voc. liber libera liberum voc. liberī liberae libera
{{la-declinatio-2adj|pulch|er}}
positivus singularis positivus pluralis
 cas. masc. fem. neut.  cas. masc. fem. neut.
nom. pulcher pulchra pulchrum nom. pulchrī pulchrae pulchra
gen. pulchrī pulchrae pulchrī gen. pulchrōrum pulchrārum pulchrōrum
dat. pulchrō pulchrae pulchrō dat. pulchrīs pulchrīs pulchrīs
acc. pulchrum pulchram pulchrum acc. pulchrōs pulchrās pulchra
abl. pulchrō pulchrā pulchrō abl. pulchrīs pulchrīs pulchrīs
voc. pulcher pulchra pulchrum voc. pulchrī pulchrae pulchra
{{la-declinatio-2adj|ignĭfer|ignĭfĕr}}
positivus singularis positivus pluralis
 cas. masc. fem. neut.  cas. masc. fem. neut.
nom. ignĭfer ignĭfĕra ignĭfĕrum nom. ignĭfĕrī ignĭfĕrae ignĭfĕra
gen. ignĭfĕrī ignĭfĕrae ignĭfĕrī gen. ignĭfĕrōrum ignĭfĕrārum ignĭfĕrōrum
dat. ignĭfĕrō ignĭfĕrae ignĭfĕrō dat. ignĭfĕrīs ignĭfĕrīs ignĭfĕrīs
acc. ignĭfĕrum ignĭfĕram ignĭfĕrum acc. ignĭfĕrōs ignĭfĕrās ignĭfĕra
abl. ignĭfĕrō ignĭfĕrā ignĭfĕrō abl. ignĭfĕrīs ignĭfĕrīs ignĭfĕrīs
voc. ignĭfer ignĭfĕra ignĭfĕrum voc. ignĭfĕrī ignĭfĕrae ignĭfĕra