Formula:grc-declinatio-adj-ypsilon

E Victionario
Jump to navigation Jump to search
sg. m f n du. m f n pl. m f n
nom. [[{{{1}}}ύς|{{{2}}}ύς]] [[{{{1}}}εῖα|{{{2}}}εῖα]] [[{{{1}}}ύ|{{{2}}}ύ]] nom. [[{{{1}}}έε|{{{2}}}έε]] [[{{{1}}}εία|{{{2}}}είᾱ]] [[{{{1}}}έε|{{{2}}}έε]] nom. [[{{{1}}}εῖς|{{{2}}}εῖς]] [[{{{1}}}εῖαι|{{{2}}}εῖαι]] [[{{{1}}}έα|{{{2}}}έα]]
gen. [[{{{1}}}έος|{{{2}}}έος]] [[{{{1}}}είας|{{{2}}}είᾱς]] [[{{{1}}}έος|{{{2}}}έος]] gen. [[{{{1}}}έοιν|{{{2}}}έοιν]] [[{{{1}}}είαιν|{{{2}}}είαιν]] [[{{{1}}}έοιν|{{{2}}}έοιν]] gen. [[{{{1}}}έων|{{{2}}}έων]] [[{{{1}}}ειῶν|{{{2}}}ειῶν]] [[{{{1}}}έων|{{{2}}}έων]]
dat. [[{{{1}}}εῖ|{{{2}}}εῖ]] [[{{{1}}}είᾳ|{{{2}}}είᾳ]] [[{{{1}}}εῖ|{{{2}}}εῖ]] dat. [[{{{1}}}έοιν|{{{2}}}έοιν]] [[{{{1}}}είαιν|{{{2}}}είαιν]] [[{{{1}}}έοιν|{{{2}}}έοιν]] dat. [[{{{1}}}έσι|{{{2}}}έσι]]
[[{{{1}}}έσιν|{{{2}}}έσιν]]
[[{{{1}}}είαις|{{{2}}}είαις]] [[{{{1}}}έσι|{{{2}}}έσι]]
[[{{{1}}}έσιν|{{{2}}}έσιν]]
acc. [[{{{1}}}ύν|{{{2}}}ύν]] [[{{{1}}}εῖαν|{{{2}}}εῖαν]] [[{{{1}}}ύ|{{{2}}}ύ]] acc. [[{{{1}}}έε|{{{2}}}έε]] [[{{{1}}}εία|{{{2}}}είᾱ]] [[{{{1}}}έε|{{{2}}}έε]] acc. [[{{{1}}}εῖς|{{{2}}}εῖς]] [[{{{1}}}είας|{{{2}}}είᾱς]] [[{{{1}}}έα|{{{2}}}έα]]
voc. [[{{{1}}}ύ|{{{2}}}ύ]] [[{{{1}}}εῖα|{{{2}}}εῖα]] [[{{{1}}}ύ|{{{2}}}ύ]] voc. [[{{{1}}}έε|{{{2}}}έε]] [[{{{1}}}εία|{{{2}}}είᾱ]] [[{{{1}}}έε|{{{2}}}έε]] voc. [[{{{1}}}εῖς|{{{2}}}εῖς]] [[{{{1}}}εῖαι|{{{2}}}εῖαι]] [[{{{1}}}έα|{{{2}}}έα]]