Formula:grc-coniugatio-VIII

E Victionario
Jump to navigation Jump to search
Radix passiva I. {{{2}}}-
Aoristum indicativum
pass. sg. du. pl.
I. [[ἐ{{{3}}}ην|ἐ{{{4}}}ην]] [[ἐ{{{3}}}ημεν|ἐ{{{4}}}ημεν]]
II. [[ἐ{{{3}}}ης|ἐ{{{4}}}ης]] [[ἐ{{{3}}}ητον|ἐ{{{4}}}ητον]] [[ἐ{{{3}}}ητε|ἐ{{{4}}}ητε]]
III. [[ἐ{{{3}}}η|ἐ{{{4}}}η]] [[ἐ{{{1}}}ήτην|ἐ{{{2}}}ήτην]] [[ἐ{{{3}}}ησαν|ἐ{{{4}}}ησαν]]
Futurum indicativum
pass. sg. du. pl.
I. [[{{{1}}}ήσομαι|{{{2}}}ήσομαι]] [[{{{1}}}ησόμεθα|{{{2}}}ησόμεθα]]
II. [[{{{1}}}ήσῃ|{{{2}}}ήσῃ]]
[[{{{1}}}ήσει|{{{2}}}ήσει]]
[[{{{1}}}ήσεσθον|{{{2}}}ήσεσθον]] [[{{{1}}}ήσεσθε|{{{2}}}ήσεσθε]]
III. [[{{{1}}}ήσεται|{{{2}}}ήσεται]] [[{{{1}}}ήσεσθον|{{{2}}}ήσεσθον]] [[{{{1}}}ήσονται|{{{2}}}ήσονται]]
Aoristum subiunctivum
pass. sg. du. pl.
I. [[{{{1}}}ῶ|{{{2}}}ῶ]] [[{{{1}}}ῶμεν|{{{2}}}ῶμεν]]
II. [[{{{1}}}ῇς|{{{2}}}ῇς]] [[{{{1}}}ῆτον|{{{2}}}ῆτον]] [[{{{1}}}ῆτε|{{{2}}}ῆτε]]
III. [[{{{1}}}ῇ|{{{2}}}ῇ]] [[{{{1}}}ῆτον|{{{2}}}ῆτον]] [[{{{1}}}ῶσι|{{{2}}}ῶσι]]
Aoristum optativum
pass. sg. du. pl.
I. [[{{{1}}}είην|{{{2}}}είην]] [[{{{1}}}εῖμεν|{{{2}}}εῖμεν]]
[[{{{1}}}είημεν|{{{2}}}είημεν]]
II. [[{{{1}}}είης|{{{2}}}είης]] [[{{{1}}}εῖτον|{{{2}}}εῖτον]]
[[{{{1}}}είητον|{{{2}}}είητον]]
[[{{{1}}}εῖτε|{{{2}}}εῖτε]]
[[{{{1}}}είητε|{{{2}}}είητε]]
III. [[{{{1}}}είη|{{{2}}}είη]] [[{{{1}}}είτην|{{{2}}}είτην]]
[[{{{1}}}ειήτην|{{{2}}}ειήτην]]
[[{{{1}}}εῖεν|{{{2}}}εῖεν]]
[[{{{1}}}είησαν|{{{2}}}είησαν]]
Futurum optativum
pass. sg. du. pl.
I. [[{{{1}}}ησοίμην|{{{2}}}ησοίμην]] [[{{{1}}}ησοίμεθα|{{{2}}}ησοίμεθα]]
II. [[{{{1}}}ήσοιο|{{{2}}}ήσοιο]] [[{{{1}}}ήσοισθον|{{{2}}}ήσοισθον]] [[{{{1}}}ήσοισθε|{{{2}}}ήσοισθε]]
III. [[{{{1}}}ήσοιτο|{{{2}}}ήσοιτο]] [[{{{1}}}ησοίσθην|{{{2}}}ησοίσθην]] [[{{{1}}}ήσοιντο|{{{2}}}ήσοιντο]]
Aoristum imperativum
pass. sg. du. pl.
II. [[{{{3}}}ητι|{{{4}}}ητι]] [[{{{3}}}ητον|{{{4}}}ητον]] [[{{{3}}}ητε|{{{4}}}ητε]]
III. [[{{{1}}}ήτω|{{{2}}}ήτω]] [[{{{1}}}ήτων|{{{2}}}ήτων]] [[{{{1}}}έντων|{{{2}}}έντων]]
Aoristum infinitivum
pass. [[{{{1}}}ῆναι|{{{2}}}ῆναι]]
Futurum infinitivum
pass. [[{{{1}}}ήσεσθαι|{{{2}}}ήσεσθαι]]
Participia aorista
pass.
m
f
n

[[{{{1}}}είς|{{{2}}}είς]]
[[{{{1}}}εῖσα|{{{2}}}εῖσα]]
[[{{{1}}}έν|{{{2}}}έν]]

Participia futura
pass.
m
f
n

[[{{{1}}}ησόμενος|{{{2}}}ησόμενος]]
[[{{{1}}}ησομένη|{{{2}}}ησομένη]]
[[{{{1}}}ησόμενον|{{{2}}}ησόμενον]]