Formula:grc-coniugatio-I-dep

E Victionario
Jump to navigation Jump to search
Radix praesens {{{2}}}-
Praesens indicativum
med-pass. sg. du. pl.
I. [[{{{3}}}ομαι|{{{4}}}ομαι]] [[{{{1}}}όμεθα|{{{2}}}όμεθα]]
II. [[{{{3}}}ῃ|{{{4}}}ῃ]]
[[{{{3}}}ει|{{{4}}}ει]]
[[{{{3}}}εσθον|{{{4}}}εσθον]] [[{{{3}}}εσθε|{{{4}}}εσθε]]
III. [[{{{3}}}εται|{{{4}}}εται]] [[{{{3}}}εσθον|{{{4}}}εσθον]] [[{{{3}}}ονται|{{{4}}}ονται]]
Praesens subiunctivum
med-pass. sg. du. pl.
I. [[{{{3}}}ωμαι|{{{4}}}ωμαι]] [[{{{1}}}ώμεθα|{{{2}}}ώμεθα]]
II. [[{{{3}}}ῃ|{{{4}}}ῃ]] [[{{{3}}}ησθον|{{{4}}}ησθον]] [[{{{3}}}ησθε|{{{4}}}ησθε]]
III. [[{{{3}}}ηται|{{{4}}}ηται]] [[{{{3}}}ησθον|{{{4}}}ησθον]] [[{{{3}}}ωνται|{{{4}}}ωνται]]
Praesens optativum
med-pass. sg. du. pl.
I. [[{{{1}}}οίμην|{{{2}}}οίμην]] [[{{{1}}}οίμεθα|{{{2}}}οίμεθα]]
II. [[{{{3}}}οιο|{{{4}}}οιο]] [[{{{3}}}οισθον|{{{4}}}οισθον]] [[{{{3}}}οισθε|{{{4}}}οισθε]]
III. [[{{{3}}}οιτο|{{{4}}}οιτο]] [[{{{1}}}οίσθην|{{{2}}}οίσθην]] [[{{{3}}}οιντο|{{{4}}}οιντο]]
Imperfectum indicativum
med-pass. sg. du. pl.
I. [[ἐ{{{1}}}όμην|ἐ{{{2}}}όμην]] [[ἐ{{{1}}}όμεθα|ἐ{{{2}}}όμεθα]]
II. [[ἐ{{{3}}}ου|ἐ{{{4}}}ου]] [[ἐ{{{3}}}εσθον|ἐ{{{4}}}εσθον]] [[ἐ{{{3}}}εσθε|ἐ{{{4}}}εσθε]]
III. [[ἐ{{{3}}}ετο|ἐ{{{4}}}ετο]] [[ἐ{{{1}}}έσθην|ἐ{{{2}}}έσθην]] [[ἐ{{{3}}}οντο|ἐ{{{4}}}οντο]]
Praesens imperativum
med-pass. sg. du. pl.
II. [[{{{3}}}ου|{{{4}}}ου]] [[{{{3}}}εσθον|{{{4}}}εσθον]] [[{{{3}}}εσθε|{{{4}}}εσθε]]
III. [[{{{1}}}έσθω|{{{2}}}έσθω]] [[{{{1}}}έσθων|{{{2}}}έσθων]] [[{{{1}}}έσθων|{{{2}}}εσθων]]
Praesens infinitivum
med-pass. [[{{{3}}}εσθαι|{{{4}}}εσθαι]]
Participia praesens
med-pass.
m
f
n

[[{{{1}}}όμενος|{{{2}}}όμενος]]
[[{{{1}}}ομένη|{{{2}}}ομένη]]
[[{{{1}}}όμενον|{{{2}}}όμενον]]