Formula:fr-coniugatio-er

E Victionario
Jump to navigation Jump to search
Coniugatio Francogallica in -er
Modus indicativus
Praesens
sing. plur.
I. [[{{{1}}}e]] [[{{{1}}}ons]]
II. [[{{{1}}}es]] [[{{{1}}}ez]]
III. [[{{{1}}}e]] [[{{{1}}}ent]]
Imperfectum
sing. plur.
I. [[{{{1}}}ais]] [[{{{1}}}ions]]
II. [[{{{1}}}ais]] [[{{{1}}}iez]]
III. [[{{{1}}}ait]] [[{{{1}}}aient]]
Indefinitum
sing. plur.
I. [[{{{1}}}ai]] [[{{{1}}}âmes]]
II. [[{{{1}}}as]] [[{{{1}}}âtes]]
III. [[{{{1}}}a]] [[{{{1}}}èrent]]
Futurum
sing. plur.
I. [[{{{1}}}erai]] [[{{{1}}}erons]]
II. [[{{{1}}}eras]] [[{{{1}}}erez]]
III. [[{{{1}}}era]] [[{{{1}}}eront]]
Modus subiunctivus
Praesens
sing. plur.
I. [[{{{1}}}e]] [[{{{1}}}ions]]
II. [[{{{1}}}es]] [[{{{1}}}iez]]
III. [[{{{1}}}e]] [[{{{1}}}ent]]
Imperfectum
sing. plur.
I. [[{{{1}}}asse]] [[{{{1}}}assions]]
II. [[{{{1}}}asses]] [[{{{1}}}assiez]]
III. [[{{{1}}}ât]] [[{{{1}}}assent]]
Modus condicionalis
I. [[{{{1}}}erais]] [[{{{1}}}erions]]
II. [[{{{1}}}erais]] [[{{{1}}}eriez]]
III. [[{{{1}}}erait]] [[{{{1}}}eraient]]
Modus imperativus
I. [[{{{1}}}ons]]
II. [[{{{1}}}e]] [[{{{1}}}ez]]
  • Participium activum: [[{{{1}}}ant]]
  • Participium passivum: [[{{{1}}}é]] m, [[{{{1}}}ée]] f
  • Modus infinitivus: [[{{{1}}}er]]