Formula:fi-coniugatio-3

E Victionario
Jump to navigation Jump to search
Stirps {{{1}}}- categoria III
Indicativum
praesens imperfectum perfectum plusquamperfectum
sing. I. {{{1}}}n {{{3}}}n olen {{{1}}}n{{{2}}}t olin {{{1}}}n{{{2}}}t
II. {{{1}}}t {{{3}}}t olet {{{1}}}n{{{2}}}t olit {{{1}}}n{{{2}}}t
III. {{{1}}} {{{3}}} on {{{1}}}n{{{2}}}t oli {{{1}}}n{{{2}}}t
plur. I. {{{1}}}mme {{{3}}}mme olemme {{{1}}}neet olimme {{{1}}}neet
II. {{{1}}}tte {{{3}}}tte olette {{{1}}}neet olitte {{{1}}}neet
III. {{{1}}}v{{{4}}}t {{{3}}}v{{{4}}}t ovat {{{1}}}neet olivat {{{1}}}neet
passivum {{{1}}}d{{{4}}}{{{4}}}n {{{1}}}tiin on {{{1}}}t{{{2}}} oli {{{1}}}t{{{2}}}
Condicionalis
praesens perfectum
sing. I. {{{3}}}sin olisin {{{1}}}n{{{2}}}t
II. {{{3}}}sit olisit {{{1}}}n{{{2}}}t
III. {{{3}}}si olisi {{{1}}}n{{{2}}}t
plur. I. {{{3}}}simme olisimme {{{1}}}neet
II. {{{3}}}sitte olisitte {{{1}}}neet
III. {{{3}}}siv{{{4}}}t olisivat {{{1}}}neet
passivum {{{1}}}t{{{4}}}isiin olisi {{{1}}}t{{{2}}}
Imperativus
praesens perfectum
sing. I.
II. {{{1}}} ole {{{1}}}n{{{2}}}t
III. {{{1}}}k{{{5}}}{{{5}}}n olkoon {{{1}}}n{{{2}}}t
plur. I. {{{1}}}k{{{4}}}{{{4}}}mme olkaamme {{{1}}}neet
II. {{{1}}}k{{{4}}}{{{4}}} olkaa {{{1}}}neet
III. {{{1}}}k{{{5}}}{{{5}}}t olkoot {{{1}}}neet
passivum {{{1}}}t{{{4}}}k{{{5}}}{{{5}}}n olkoon {{{1}}}t{{{2}}}
Potentialis
praesens perfectum
sing. I. {{{1}}}nen lienen {{{1}}}n{{{2}}}t
II. {{{1}}}net lienet {{{1}}}n{{{2}}}t
III. {{{1}}}nee lienee {{{1}}}n{{{2}}}t
plur. I. {{{1}}}nemme lienemme {{{1}}}neet
II. {{{1}}}nette lienette {{{1}}}neet
III. {{{1}}}nev{{{4}}}t lienevät {{{1}}}neet
passivum {{{1}}}t{{{4}}}neen lienee {{{1}}}t{{{2}}}
Participia Infinitivi
act. VA [[{{{1}}}v{{{4}}}]] A [[{{{1}}}d{{{4}}}]]
[[{{{1}}}d{{{4}}}kseen]]
NUT [[{{{1}}}n{{{2}}}t]]
MA [[{{{1}}}m{{{4}}}]] E [[{{{1}}}dess{{{4}}}]]
[[{{{1}}}t{{{4}}}ess{{{4}}}]]
[[{{{1}}}den]]
pass. VA [[{{{1}}}t{{{4}}}v{{{4}}}]]
TU [[{{{1}}}t{{{2}}}]]
negans [[{{{1}}}m{{{4}}}t{{{5}}}n]] MA {{{1}}}m{{{4}}}-1

1 iness. -ss{{{4}}}, elat. -st{{{4}}}, illat. -{{{4}}}n, adess. -ll{{{4}}}, abess. -tt{{{4}}}, instr. {{{1}}}min.

{{fi-coniugatio-3|stirps|u/y (harmonia vocalium)|tertiae personae imperfectum|a/ä|o/ö}}

Exempla:

{{fi-coniugatio-3|syö|y|söi|ä|ö}}
{{fi-coniugatio-3|juo|u|joi|a|o}}

Categoria III: verba quorum ultimae litterae sunt -da/-dä. (Formula non potest coniugare verba nähdä et tehdä.)