Formula:ext-coniugatio-al

E Victionario
Jump to navigation Jump to search
Coniugatio Extrematurana in -al
Modus indicativus
Praesens
sing. plur.
I. [[{{{1}}}u]] [[{{{1}}}amus]]
II. [[{{{1}}}as]] [[{{{1}}}áis]]
III. [[{{{1}}}a]] [[{{{1}}}an]]
Imperfectum
sing. plur.
I. [[{{{1}}}aba]] [[{{{1}}}ábamus]]
II. [[{{{1}}}abas]] [[{{{1}}}ábais]]
III. [[{{{1}}}aba]] [[{{{1}}}aban]]
Indefinitum
sing. plur.
I. [[{{{1}}}é]] [[{{{1}}}amus]]
II. [[{{{1}}}asti]] [[{{{1}}}ástis]]
III. [[{{{1}}}ó]] [[{{{1}}}un]]
Futurum
sing. plur.
I. [[{{{1}}}aré]] [[{{{1}}}aremus]]
II. [[{{{1}}}arás]] [[{{{1}}}aréis]]
III. [[{{{1}}}ará]] [[{{{1}}}arán]]
Modus imperativus
I. [[{{{1}}}amus]]
II. [[{{{1}}}ai]] [[{{{1}}}ál]]
III. [[{{{1}}}a]] [[{{{1}}}an]]
Modus subiunctivus
Praesens
sing. plur.
I. [[{{{1}}}i]] [[{{{1}}}emus]]
II. [[{{{1}}}is]] [[{{{1}}}éis]]
III. [[{{{1}}}i]] [[{{{1}}}in]]
Imperfectum
sing. plur.
I. [[{{{1}}}ara]]
[[{{{1}}}assi]]
[[{{{1}}}áramus]]
[[{{{1}}}ássimus]]
II. [[{{{1}}}aras]]
[[{{{1}}}assis]]
[[{{{1}}}arais]]
[[{{{1}}}assis]]
III. [[{{{1}}}ara]]
[[{{{1}}}assi]]
[[{{{1}}}aran]]
[[{{{1}}}assin]]
Futurum
sing. plur.
I. [[{{{1}}}ari]] [[{{{1}}}árimus]]
II. [[{{{1}}}aris]] [[{{{1}}}aris]]
III. [[{{{1}}}ari]] [[{{{1}}}arin]]
Modus condicionalis
I. [[{{{1}}}aríe]] [[{{{1}}}aríemus]]
II. [[{{{1}}}aríes]] [[{{{1}}}aríeis]]
III. [[{{{1}}}aríe]] [[{{{1}}}aríen]]
  • Participium activum: [[{{{1}}}andu]]
  • Participium passivum: [[{{{1}}}áu]] masc., [[{{{1}}}á]] fem.
  • Modus infinitivus: [[{{{1}}}al]]