Formula:declinatio-adj-r-pron

E Victionario
Jump to navigation Jump to search
sg. m f n pl. m f n
nom. [[{{{1}}}|{{{2}}}]] [[{{{3}}}a|{{{4}}}a]] [[{{{3}}}um|{{{4}}}um]] nom. [[{{{3}}}i|{{{4}}}ī]] [[{{{3}}}ae|{{{4}}}ae]] [[{{{3}}}a|{{{4}}}a]]
voc. [[{{{1}}}|{{{2}}}]] [[{{{3}}}a|{{{4}}}a]] [[{{{3}}}um|{{{4}}}um]] voc. [[{{{3}}}i|{{{4}}}ī]] [[{{{3}}}ae|{{{4}}}ae]] [[{{{3}}}a|{{{4}}}a]]
acc. [[{{{3}}}um|{{{4}}}um]] [[{{{3}}}am|{{{4}}}am]] [[{{{3}}}um|{{{4}}}um]] acc. [[{{{3}}}os|{{{4}}}ōs]] [[{{{3}}}as|{{{4}}}ās]] [[{{{3}}}a|{{{4}}}a]]
gen. [[{{{3}}}ius|{{{4}}}īus]] [[{{{3}}}ius|{{{4}}}īus]] [[{{{3}}}ius|{{{4}}}īus]] gen. [[{{{3}}}orum|{{{4}}}ōrum]] [[{{{3}}}arum|{{{4}}}ārum]] [[{{{3}}}orum|{{{4}}}ōrum]]
dat. [[{{{3}}}i|{{{4}}}ī]] [[{{{3}}}i|{{{4}}}ī]] [[{{{3}}}i|{{{4}}}ī]] dat. [[{{{3}}}is|{{{4}}}īs]] [[{{{3}}}is|{{{4}}}īs]] [[{{{3}}}is|{{{4}}}īs]]
abl. [[{{{3}}}o|{{{4}}}ō]] [[{{{3}}}a|{{{4}}}ā]] [[{{{3}}}o|{{{4}}}ō]] abl. [[{{{3}}}is|{{{4}}}īs]] [[{{{3}}}is|{{{4}}}īs]] [[{{{3}}}is|{{{4}}}īs]]