Formula:declinatio-adj-i

E Victionario
Jump to navigation Jump to search
sg. m f n pl. m f n
nom. [[{{{1}}}ius|{{{2}}}ius]] [[{{{1}}}ia|{{{2}}}ia]] [[{{{1}}}ium|{{{2}}}ium]] nom. [[{{{1}}}ii|{{{2}}}iī]]
[[{{{1}}}i|{{{2}}}ī]]
[[{{{1}}}iae|{{{2}}}iae]] [[{{{1}}}ia|{{{2}}}ia]]
voc. [[{{{1}}}i|{{{2}}}ī]] [[{{{1}}}ia|{{{2}}}ia]] [[{{{1}}}ium|{{{2}}}ium]] voc. [[{{{1}}}ii|{{{2}}}iī]]
[[{{{1}}}i|{{{2}}}ī]]
[[{{{1}}}iae|{{{2}}}iae]] [[{{{1}}}ia|{{{2}}}ia]]
acc. [[{{{1}}}ium|{{{2}}}ium]] [[{{{1}}}iam|{{{2}}}iam]] [[{{{1}}}um|{{{2}}}ium]] acc. [[{{{1}}}ios|{{{2}}}iōs]] [[{{{1}}}ias|{{{2}}}iās]] [[{{{1}}}ia|{{{2}}}ia]]
gen. [[{{{1}}}ii|{{{2}}}iī]]
[[{{{1}}}i|{{{2}}}ī]]
[[{{{1}}}iae|{{{2}}}iae]] [[{{{1}}}ii|{{{2}}}iī]]
[[{{{1}}}i|{{{2}}}ī]]
gen. [[{{{1}}}iorum|{{{2}}}iōrum]] [[{{{1}}}iarum|{{{2}}}iārum]] [[{{{1}}}iorum|{{{2}}}iōrum]]
dat. [[{{{1}}}io|{{{2}}}iō]] [[{{{1}}}iae|{{{2}}}iae]] [[{{{1}}}io|{{{2}}}iō]] dat. [[{{{1}}}iis|{{{2}}}iīs]] [[{{{1}}}iis|{{{2}}}iīs]] [[{{{1}}}iis|{{{2}}}iīs]]
abl. [[{{{1}}}io|{{{2}}}iō]] [[{{{1}}}ia|{{{2}}}iā]] [[{{{1}}}io|{{{2}}}iō]] abl. [[{{{1}}}iis|{{{2}}}iīs]] [[{{{1}}}iis|{{{2}}}iīs]] [[{{{1}}}iis|{{{2}}}iīs]]