Formula:coniugatio-2-praesens

E Victionario
Jump to navigation Jump to search
Radix praesens {{{2}}}-
Praesens indicativum
act. sing. plur. pass. sing. plur.
I. [[{{{1}}}eo|{{{2}}}eō]] [[{{{1}}}emus|{{{2}}}ēmus]] I. [[{{{1}}}eor|{{{2}}}eor]] [[{{{1}}}emur|{{{2}}}ēmur]]
II. [[{{{1}}}es|{{{2}}}ēs]] [[{{{1}}}etis|{{{2}}}ētis]] II. [[{{{1}}}eris|{{{2}}}ēris]] [[{{{1}}}emini|{{{2}}}ēminī]]
III. [[{{{1}}}et|{{{2}}}et]] [[{{{1}}}ent|{{{2}}}ent]] III. [[{{{1}}}etur|{{{2}}}ētur]] [[{{{1}}}entur|{{{2}}}entur]]
Imperativus
act. [[{{{1}}}e|{{{2}}}ē]] [[{{{1}}}ete|{{{2}}}ēte]] pass. [[{{{1}}}ere|{{{2}}}ēre]] [[{{{1}}}emini|{{{2}}}ēminī]]
Imperativus futurus
II. [[{{{1}}}eto|{{{2}}}ētō]] [[{{{1}}}etote|{{{2}}}ētōte]] II. [[{{{1}}}etor|{{{2}}}ētor]]
III. [[{{{1}}}eto|{{{2}}}ētō]] [[{{{1}}}ento|{{{2}}}entō]] III. [[{{{1}}}etor|{{{2}}}ētor]] [[{{{1}}}entor|{{{2}}}entor]]
Praesens subiunctivum
act. sing. plur. pass. sing. plur.
I. [[{{{1}}}eam|{{{2}}}eam]] [[{{{1}}}eamus|{{{2}}}eāmus]] I. [[{{{1}}}ear|{{{2}}}ear]] [[{{{1}}}eamur|{{{2}}}eāmur]]
II. [[{{{1}}}eas|{{{2}}}eās]] [[{{{1}}}eatis|{{{2}}}eātis]] II. [[{{{1}}}earis|{{{2}}}eāris]] [[{{{1}}}eamini|{{{2}}}eāminī]]
III. [[{{{1}}}eat|{{{2}}}eat]] [[{{{1}}}eant|{{{2}}}eant]] III. [[{{{1}}}eatur|{{{2}}}eātur]] [[{{{1}}}eantur|{{{2}}}eantur]]
Imperfectum indicativum
act. sing. plur. pass. sing. plur.
I. [[{{{1}}}ebam|{{{2}}}ēbam]] [[{{{1}}}ebamus|{{{2}}}ēbāmus]] I. [[{{{1}}}ebar|{{{2}}}ēbar]] [[{{{1}}}ebamur|{{{2}}}ēbāmur]]
II. [[{{{1}}}ebas|{{{2}}}ēbās]] [[{{{1}}}ebatis|{{{2}}}ēbātis]] II. [[{{{1}}}ebaris|{{{2}}}ēbāris]] [[{{{1}}}ebamini|{{{2}}}ēbāminī]]
III. [[{{{1}}}ebat|{{{2}}}ēbat]] [[{{{1}}}ebant|{{{2}}}ēbant]] III. [[{{{1}}}ebatur|{{{2}}}ēbātur]] [[{{{1}}}ebantur|{{{2}}}ēbantur]]
Imperfectum subiunctivum
act. sing. plur. pass. sing. plur.
I. [[{{{1}}}erem|{{{2}}}ērem]] [[{{{1}}}eremus|{{{2}}}ērēmus]] I. [[{{{1}}}erer|{{{2}}}ērer]] [[{{{1}}}eremur|{{{2}}}ērēmur]]
II. [[{{{1}}}eres|{{{2}}}ērēs]] [[{{{1}}}eretis|{{{2}}}ērētis]] II. [[{{{1}}}ereris|{{{2}}}ērēris]] [[{{{1}}}eremini|{{{2}}}ērēminī]]
III. [[{{{1}}}eret|{{{2}}}ēret]] [[{{{1}}}erent|{{{2}}}ērent]] III. [[{{{1}}}eretur|{{{2}}}ērētur]] [[{{{1}}}erentur|{{{2}}}ērentur]]
Futurum indicativum
act. sing. plur. pass. sing. plur.
I. [[{{{1}}}ebo|{{{2}}}ēbō]] [[{{{1}}}ebimus|{{{2}}}ēbimus]] I. [[{{{1}}}ebor|{{{2}}}ēbor]] [[{{{1}}}ebimur|{{{2}}}ēbimur]]
II. [[{{{1}}}ebis|{{{2}}}ēbis]] [[{{{1}}}ebitis|{{{2}}}ēbitis]] II. [[{{{1}}}eberis|{{{2}}}ēberis]] [[{{{1}}}ebimini|{{{2}}}ēbiminī]]
III. [[{{{1}}}ebit|{{{2}}}ēbit]] [[{{{1}}}ebunt|{{{2}}}ēbunt]] III. [[{{{1}}}ebitur|{{{2}}}ēbitur]] [[{{{1}}}ebuntur|{{{2}}}ēbuntur]]