generasco

E Victionario
Jump to navigation Jump to search

Latine[+/-]

Notatio[+/-]

Forma inchoativa ex genero.

Verbum intransitivum[+/-]

gĕnĕrasc|o, -ĕre

  1. Generari, nasci.

Coniugatio[+/-]

Radix praesens gĕnĕrasc-
Praesens indicativum
act. sing. plur.
I. gĕnĕrascō gĕnĕrascimus
II. gĕnĕrascis gĕnĕrascitis
III. gĕnĕrascit gĕnĕrascunt
pass. gĕnĕrascitur
Imperativus
act. gĕnĕrasce gĕnĕrascite
Imperativus futurus
II. gĕnĕrascitō gĕnĕrascitōte
III. gĕnĕrascitō gĕnĕrascuntō
Praesens subiunctivum
act. sing. plur.
I. gĕnĕrascam gĕnĕrascāmus
II. gĕnĕrascās gĕnĕrascātis
III. gĕnĕrascat gĕnĕrascant
pass. gĕnĕrascātur
Imperfectum indicativum
act. sing. plur.
I. gĕnĕrascēbam gĕnĕrascēbāmus
II. gĕnĕrascēbās gĕnĕrascēbātis
III. gĕnĕrascēbat gĕnĕrascēbant
pass. gĕnĕrascēbātur
Imperfectum subiunctivum
act. sing. plur.
I. gĕnĕrascerem gĕnĕrascerēmus
II. gĕnĕrascerēs gĕnĕrascerētis
III. gĕnĕrasceret gĕnĕrascerent
pass. gĕnĕrascerētur
Futurum indicativum
act. sing. plur.
I. gĕnĕrascam gĕnĕrascēmus
II. gĕnĕrascēs gĕnĕrascētis
III. gĕnĕrascet gĕnĕrascent
pass. gĕnĕrascētur