Formula:la-coniugatio-3

E Victionario
Jump to navigation Jump to search

Verbum finitum

­
Vox activa
Tempus praesens imperfectum futurum
Persona indicativ. coniunct. imperat. indicativ. coniunct. indicativ. imperat.
I. sing. -am   -ēbam -erem -am  
II. sing. -is -ās -e! -ēbās -erēs -ēs -itō!
III. sing. -it -at   -ēbat -eret -et -itō!
I. plur. -imus -āmus   -ēbāmus -erēmus -ēmus  
II. plur. -itis -ātis -ite! -ēbātis -erētis -ētis -itōte!
III. plur. -unt -ant   -ēbant -erent -ent -untō!
Vox passiva
Tempus praesens imperfectum futurum
Persona indicativ. coniunct. imperat. indicativ. coniunct. indicativ. imperat.
I. sing. -or -ar   -ēbar -erer -ar  
II. sing. -eris -āris -ere! -ēbāris -erēris -ēris -itor!
III. sing. -itur -ātur   -ēbātur -erētur -ētur -itor!
I. plur. -imur -āmur   -ēbāmur -erēmur -ēmur  
II. plur. -iminī -āminī -iminī! -ēbāminī -erēminī -ēminī
III. plur. -untur -antur   -ēbantur -erentur -entur -untor!

Verbum infinitum

Modus infinitivus participium
Tempus praesens perfectum futurum praesens perfectum futurum
Vox
activa
-ere -isse -ūrum,
-am, -um esse
-ēns   -ūrus,
-a, -um­
Vox
passiva
-um,
-am, -um esse
-um īrī   -us,
-a, -um
 

Gerundium Gerundivum Supinum
-endī -endus, -a, -um -um


Documentation icon Documentatio formulae[considerabit] [recense] [historia]

Propositum[+/-]

Creabitur tabula formarum verbi coniugationis tertiae.

Usus[+/-]

{{la-coniugatio-3|1|2|3|4|2sgPraesImpAct|act|impas|impas2}}
1 = thema praesentis
2 = thema perfecti
3 = thema supini
4 = thema non supini
2sgPraesImpAct = dissentanea forma imperativi
3plPerfIndAct2 = secunda forma
act = vox activa solum
impas = vox passiva impersonalis III.sg plus
impas2 = vox passiva impersonalis III.sg et III.pl plus
ngndv = sine gerundivo

Exempla[+/-]

tegō[+/-]

{{la-coniugatio-3|teg|tēx|tēct}}

Verbum finitum

­
Thema Vox activa
teg- Tempus praesens imperfectum futurum
Persona indicativ. coniunct. imperat. indicativ. coniunct. indicativ. imperat.
I. sing. tegō tegam   tegēbam tegerem tegam  
II. sing. tegis tegās tege! tegēbās tegerēs tegēs tegitō!
III. sing. tegit tegat   tegēbat tegeret teget tegitō!
I. plur. tegimus tegāmus   tegēbāmus tegerēmus tegēmus  
II. plur. tegitis tegātis tegite! tegēbātis tegerētis tegētis tegitōte!
III. plur. tegunt tegant   tegēbant tegerent tegent teguntō!
Thema Vox passiva
teg- Tempus praesens imperfectum futurum
Persona indicativ. coniunct. imperat. indicativ. coniunct. indicativ. imperat.
I. sing. tegor tegar   tegēbar tegerer tegar  
II. sing. tegeris tegāris tegere! tegēbāris tegerēris tegēris tegitor!
III. sing. tegitur tegātur   tegēbātur tegerētur tegētur tegitor!
I. plur. tegimur tegāmur   tegēbāmur tegerēmur tegēmur  
II. plur. tegiminī tegāminī tegiminī! tegēbāminī tegerēminī tegēminī
III. plur. teguntur tegantur   tegēbantur tegerentur tegentur teguntor!
Thema Vox activa
tēx- Tempus perfectum plusquam perfectum futurum
exactum
Persona indicativ. coniunct. indicativ. coniunct.
I. sing. tēxī tēxerim tēxeram tēxissem tēxerō
II. sing. tēxistī tēxeris tēxerās tēxissēs tēxeris
III. sing. tēxit tēxerit tēxerat tēxisset tēxerit
I. plur. tēximus tēxerimus tēxerāmus tēxissēmus tēxerimus
II. plur. tēxistis tēxeritis tēxerātis tēxissētis tēxeritis
III. plur. tēxērunt tēxerint tēxerant tēxissent tēxerint

Verbum infinitum

Modus infinitivus participium
Tempus praesens perfectum futurum praesens perfectum futurum
Vox
activa
tegere tēxisse tēctūrum,
-am, -um esse
tegēns   tēctūrus,
-a, -um­
Vox
passiva
tegī tēctum,
-am, -um esse
tēctum īrī   tēctus,
-a, -um
 

Gerundium Gerundivum Supinum
tegendī tegendus, -a, -um tēctum tēctū

dīcō[+/-]

{{la-coniugatio-3|dīc|dīx|dict|2sgPraesImpAct=dīc}}

Verbum finitum

­
Thema Vox activa
dīc- Tempus praesens imperfectum futurum
Persona indicativ. coniunct. imperat. indicativ. coniunct. indicativ. imperat.
I. sing. dīcō dīcam   dīcēbam dīcerem dīcam  
II. sing. dīcis dīcās dīc! dīcēbās dīcerēs dīcēs dīcitō!
III. sing. dīcit dīcat   dīcēbat dīceret dīcet dīcitō!
I. plur. dīcimus dīcāmus   dīcēbāmus dīcerēmus dīcēmus  
II. plur. dīcitis dīcātis dīcite! dīcēbātis dīcerētis dīcētis dīcitōte!
III. plur. dīcunt dīcant   dīcēbant dīcerent dīcent dīcuntō!
Thema Vox passiva
dīc- Tempus praesens imperfectum futurum
Persona indicativ. coniunct. imperat. indicativ. coniunct. indicativ. imperat.
I. sing. dīcor dīcar   dīcēbar dīcerer dīcar  
II. sing. dīceris dīcāris dīcere! dīcēbāris dīcerēris dīcēris dīcitor!
III. sing. dīcitur dīcātur   dīcēbātur dīcerētur dīcētur dīcitor!
I. plur. dīcimur dīcāmur   dīcēbāmur dīcerēmur dīcēmur  
II. plur. dīciminī dīcāminī dīciminī! dīcēbāminī dīcerēminī dīcēminī
III. plur. dīcuntur dīcantur   dīcēbantur dīcerentur dīcentur dīcuntor!
Thema Vox activa
dīx- Tempus perfectum plusquam perfectum futurum
exactum
Persona indicativ. coniunct. indicativ. coniunct.
I. sing. dīxī dīxerim dīxeram dīxissem dīxerō
II. sing. dīxistī dīxeris dīxerās dīxissēs dīxeris
III. sing. dīxit dīxerit dīxerat dīxisset dīxerit
I. plur. dīximus dīxerimus dīxerāmus dīxissēmus dīxerimus
II. plur. dīxistis dīxeritis dīxerātis dīxissētis dīxeritis
III. plur. dīxērunt dīxerint dīxerant dīxissent dīxerint

Verbum infinitum

Modus infinitivus participium
Tempus praesens perfectum futurum praesens perfectum futurum
Vox
activa
dīcere dīxisse dictūrum,
-am, -um esse
dīcēns   dictūrus,
-a, -um­
Vox
passiva
dīcī dictum,
-am, -um esse
dictum īrī   dictus,
-a, -um
 

Gerundium Gerundivum Supinum
dīcendī dīcendus, -a, -um dictum dictū

crēscō[+/-]

{{la-coniugatio-3|crēsc|crēv|crēt|act=}}

Verbum finitum

Thema Vox activa
crēsc- Tempus praesens imperfectum futurum
Persona indicativ. coniunct. imperat. indicativ. coniunct. indicativ. imperat.
I. sing. crēscō crēscam   crēscēbam crēscerem crēscam  
II. sing. crēscis crēscās crēsce! crēscēbās crēscerēs crēscēs crēscitō!
III. sing. crēscit crēscat   crēscēbat crēsceret crēscet crēscitō!
I. plur. crēscimus crēscāmus   crēscēbāmus crēscerēmus crēscēmus  
II. plur. crēscitis crēscātis crēscite! crēscēbātis crēscerētis crēscētis crēscitōte!
III. plur. crēscunt crēscant   crēscēbant crēscerent crēscent crēscuntō!
Thema Vox activa
crēv- Tempus perfectum plusquam perfectum futurum
exactum
Persona indicativ. coniunct. indicativ. coniunct.
I. sing. crēvī crēverim crēveram crēvissem crēverō
II. sing. crēvistī crēveris crēverās crēvissēs crēveris
III. sing. crēvit crēverit crēverat crēvisset crēverit
I. plur. crēvimus crēverimus crēverāmus crēvissēmus crēverimus
II. plur. crēvistis crēveritis crēverātis crēvissētis crēveritis
III. plur. crēvērunt crēverint crēverant crēvissent crēverint

Verbum infinitum

Modus infinitivus participium
Tempus praesens perfectum futurum praesens perfectum futurum
Vox
activa
crēscere crēvisse crētūrum,
-am, -um esse
crēscēns   crētūrus,
-a, -um

Gerundium Gerundivum Supinum
crēscendī crēscendus, -a, -um crētum crētū

vīvō[+/-]

{{la-coniugatio-3|vīv|vīx|vīct|act=|impas=}}

Verbum finitum

Thema Vox activa
vīv- Tempus praesens imperfectum futurum
Persona indicativ. coniunct. imperat. indicativ. coniunct. indicativ. imperat.
I. sing. vīvō vīvam   vīvēbam vīverem vīvam  
II. sing. vīvis vīvās vīve! vīvēbās vīverēs vīvēs vīvitō!
III. sing. vīvit vīvat   vīvēbat vīveret vīvet vīvitō!
I. plur. vīvimus vīvāmus   vīvēbāmus vīverēmus vīvēmus  
II. plur. vīvitis vīvātis vīvite! vīvēbātis vīverētis vīvētis vīvitōte!
III. plur. vīvunt vīvant   vīvēbant vīverent vīvent vīvuntō!­
Thema Vox passiva
vīv- Tempus praesens imperfectum futurum
Persona indicativ. coniunct. imperat. indicativ. coniunct. indicativ. imperat.
III. sing. vīvitur vīvātur   vīvēbātur vīverētur vīvētur
Thema Vox activa
vīx- Tempus perfectum plusquam perfectum futurum
exactum
Persona indicativ. coniunct. indicativ. coniunct.
I. sing. vīxī vīxerim vīxeram vīxissem vīxerō
II. sing. vīxistī vīxeris vīxerās vīxissēs vīxeris
III. sing. vīxit vīxerit vīxerat vīxisset vīxerit
I. plur. vīximus vīxerimus vīxerāmus vīxissēmus vīxerimus
II. plur. vīxistis vīxeritis vīxerātis vīxissētis vīxeritis
III. plur. vīxērunt vīxerint vīxerant vīxissent vīxerint

Verbum infinitum

Modus infinitivus participium
Tempus praesens perfectum futurum praesens perfectum futurum
Vox
activa
vīvere vīxisse vīctūrum,
-am, -um esse
vīvēns   vīctūrus,
-a, -um­
Vox
passiva
vīvī vīctum,
-am, -um esse
vīctum īrī   vīctus,
-a, -um
 

Gerundium Gerundivum Supinum
vīvendī vīvendus, -a, -um vīctum vīctū

tribuō[+/-]

{{la-coniugatio-3|tribu|tribu|tribūt|act=|impas2=}}

Verbum finitum

Thema Vox activa
tribu- Tempus praesens imperfectum futurum
Persona indicativ. coniunct. imperat. indicativ. coniunct. indicativ. imperat.
I. sing. tribuō tribuam   tribuēbam tribuerem tribuam  
II. sing. tribuis tribuās tribue! tribuēbās tribuerēs tribuēs tribuitō!
III. sing. tribuit tribuat   tribuēbat tribueret tribuet tribuitō!
I. plur. tribuimus tribuāmus   tribuēbāmus tribuerēmus tribuēmus  
II. plur. tribuitis tribuātis tribuite! tribuēbātis tribuerētis tribuētis tribuitōte!
III. plur. tribuunt tribuant   tribuēbant tribuerent tribuent tribuuntō!­
Thema Vox passiva
tribu- Tempus praesens imperfectum futurum
Persona indicativ. coniunct. imperat. indicativ. coniunct. indicativ. imperat.
III. sing. tribuitur tribuātur   tribuēbātur tribuerētur tribuētur —­
III. plur. tribuuntur tribuantur   tribuēbantur tribuerentur tribuentur
Thema Vox activa
tribu- Tempus perfectum plusquam perfectum futurum
exactum
Persona indicativ. coniunct. indicativ. coniunct.
I. sing. tribuī tribuerim tribueram tribuissem tribuerō
II. sing. tribuistī tribueris tribuerās tribuissēs tribueris
III. sing. tribuit tribuerit tribuerat tribuisset tribuerit
I. plur. tribuimus tribuerimus tribuerāmus tribuissēmus tribuerimus
II. plur. tribuistis tribueritis tribuerātis tribuissētis tribueritis
III. plur. tribuērunt tribuerint tribuerant tribuissent tribuerint

Verbum infinitum

Modus infinitivus participium
Tempus praesens perfectum futurum praesens perfectum futurum
Vox
activa
tribuere tribuisse tribūtūrum,
-am, -um esse
tribuēns   tribūtūrus,
-a, -um­
Vox
passiva
tribuī tribūtum,
-am, -um esse
tribūtum īrī   tribūtus,
-a, -um
 

Gerundium Gerundivum Supinum
tribuendī tribuendus, -a, -um tribūtum tribūtū